Monika Brodka

Monika Brodka

Szczegóły wydarzenia

Monika Brodka


Cała Polska poznała ją w 2003 roku za pośrednictwem programu telewizyjnego Idol, jako młodziutką góralkę spod Żywca o skromnym usposobieniu i silnym głosie. Monika Brodka zwyciężyła w programie i jeszcze w tym samym roku zadebiutowała płytą zatytułowaną – po prostu – „Album”.

Wydawnictwo znalazło się na 8. miejscu OLiS, a artystka zdobyła w następstwie tego wiele nagród. W 2005, dzięki przebojowi „Miałeś być…”, Brodka tryumfowała w konkursie premier na 42. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w konkursie Superjedynek, zdobyła także 3 nominacje do Fryderyków.

Drugi album wokalistki pt. „Moje Piosenki” (2006) oraz utwory napisane do serialu BrzydUla, przypieczętowały silną pozycję na rynku młodej piosenkarki pop. Dopiero kolejnym wydawnictwem Monika Brodka postanowiła zmienić bieg wydarzeń na taki, w którym artystycznie wyrażałaby się precyzyjniej niż dotąd. 4-letnia przerwa pomiędzy longplay’ami zaowocowała w – uwielbianą dziś przez fanów wielkomiejskiego, alternatywnego popu, płytę – „Granda” (2010). W komponowaniu muzyki pomógł jej Bartosz Dziedzic, natomiast w tekstach wsparcia udzielili Radek Łukasiewicz (Pustki) oraz Jacek „Budyń” Szymkiewicz (Pogodno).

Sukces „Grandy” potwierdza podwójna platyna, Fryderyk dla teledysku do „Krzyżówka dnia”, a także wyprzedana „Granda Tour” z pamiętnym koncertem na scenie głównej Open’er Festival w Gdyni w 2011 roku.

Mini-album „LAX”, zawierający przebój „Varsovie” oraz „Dancing Shoes” podbiły radiostacje i kluby w Polsce w 2012 roku. Rok później wokalistkę nominowano do Fryderyków w 3 kategoriach, ogłoszono kobietą dekady magazynu Glamour, a album „Granda” dostał prestiżowe wyróżnienie – będąc obwołanym najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii Muzyka rozrywkowa.

W 2016 roku artystka powróciła, nagraną w Stanach Zjednoczonych, płytą długogrającą „Clashes”.

Źródło: Materiały własne.

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook