World Fusion Music Festival - Africa - Dzień 1

World Fusion Music Festival - Africa - Dzień 1

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Opole

Zmiana daty koncertu!

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Opole

23.01.2018

Valses de Vienne - Walce Wiedeńskie

23.01.2018 - 28.01.2018

Ceny biletów:
    - 25 zł

Szczegóły wydarzenia

AFRIQUE NOUALI

Afrique Nouali to polska formacja muzyczna, która wykonuje tradycyjne rytmy Zachodniej Afryki, (w szczególności krajów takich jak Gwinea i Mali), używając oryginalnych instrumentów z tamtego rejonu: djembe, dunduny, balafon, djabara, bolon. Muzycy mają na swoim koncie podróże do Afryki, gdzie zgłębiali tajniki perkusji zachodnioafrykańskiej. Ostre, przenikliwe etniczne brzmienie oraz żywiołowy charakter tej muzyki tworzą wybuchową mieszankę , nie pozostawiającą nikogo obojętnym.

Koncert – 02.09.2011 – około godziny 18.00


Sister  Fa


Fatou Mandiang Diatta, znana pod pseudonimem Sister Fa, urodziła się w kwietniu 1982 r. w Dakarze w Senegalu.  Pierwsze kroki na polu muzyki rap postawiła w 2000 r., nagrywając kasetę demo i poznając senegalską społeczność raperów. W tym samym roku wzięła udział w swoim pierwszym festiwalu "Rhythm et Melodie" w Centre Culturel Blaise Senghor. Rok później, w wieku 19 lat, została po raz pierwszy zaproszona do występu podczas gali Senegalese Hip Hop Awards, na której są przyznawane nagrody dla najlepszych senegalskich muzyków hip-hopowych.W 2002 r. Sister Fa otrzymała zaproszenie do udziału w nagraniach składanki Art City z udziałem francuskich i senegalskich raperów, wydawanej przy wsparciu francuskiej organizacji na rzecz rozwoju i środowiska ENDA Tiers Monde. W tym samy roku raperka reprezentowała Senegal na międzynarodowym festiwalu kobiecego rapu w stolicy Gwinei, Konakry. W 2003 r. podpisała kontrakt z wytwórnią FN’F (Fight n’Forget) i nagrała utwory do kilku składanek. Pod koniec roku została ponownie zaproszona na galę Senegalese Hip-Hop Award, po której została nagrana i wydana składanka Tous Rappons le Sida, także z udziałem Sister Fa. 8 sierpnia 2005 r. został wreszcie wydany w Senegalu długo oczekiwany solowy album artystki, który sama wyprodukowała. W grudniu tego samego roku na piątej gali Senegalese Hip-Hop Awards otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii Debiut Roku.
                   W marcu 2006 r. Sister Fa przeprowadziła się do Berlina, by mieszkać z mężem, austriackim etnologiem i dokumentalistą. W niemieckiej stolicy wzięła udział w nagrywaniu składanki Bundeszentrale für politische Bildung z tematem przewodnim "Pop i islam”, która została wydana przez wytwórnię Piranha pod tytułem Many Lessons. Od samego początku pobytu w Niemczech raperka dużo koncertowała: wystąpiła jako gość na Ethno-Film-Festival w dzielnicy Berlin-Dahlem w 2006 r., regularnie grała z muzykiem reggae Luisem Yeanem w klubie Yaam w Berlinie i w innych miejscach. W międzyczasie założyła własny zespół, z którym koncertowała jak dotąd w Moods-Club w Zurychu, na Africa-Festival Osnabrück, w Berlinie na Kulturbrauerei, w znanym klubie jazzowym A-Trane, na Carnival of Cultures i w innych miejscach.

Wiosną 2009 r. Sister Fa zadebiutowała na światowych rynkach wydaną przez wytwórnię Piranha płytą Sarabah. Sister Fa jest raperką zdecydowanie zaangażowaną w działania społeczne. Aktywnie walczy z powszechnymi w Afryce praktykami okaleczania kobiecych genitaliów. W styczniu 2008 r. spędziła trzy tygodnie, podróżując po swojej ojczyźnie z nadzieją uwrażliwienia rodaków na ten problem. Podróż tę zorganizowała sama i nazwała Education sans mutilation, a odbyła ją wraz z zespołem i menedżerem Mahidem Leinem. Projekt został zrealizowany przy wsparciu Instytutu Goethego w Dakarze.


Koncert – 02.09.2011 około godziny 19.00SALLY NYOLO

Sally pochodzi z Kamerunu, od 13 roku życia mieszka na stale w Paryżu. Przez jakiś czas występowała jako wokalistka.  Jej międzynarodowa kariera muzyczna rozpoczęła się, gdy wstąpiła do zespołu  Zap Mama.  Zespół ten  wdarł się na scenę w 1989 roku. Pięć dziewczyn z Belgii, nagrały kilka płyt w stylu prawdziwie globalnym.  Od 1996 roku, Sally wydala  2 bardzo udane  albumy solowe, akustycznie śpiewając w języku Eton.  Wiązało się to z powrotem do jej korzeni i czerpaniem inspiracji od  „dzikich kobiet”. Chciała skoncentrować się na tradycyjnych  rytmach  za pomocą wielu instrumentów:  perkusji, grzechotki, bębnów  i ksylofonu zamiast nowoczesnych elektronicznych instrumentów. Trzecią płytę Anny, Beti, została stworzona i wydana w ojczyźnie artystki  - Kamerunie . Album  został wydany w 2000 roku. Zawiera 18 utworów w których wystąpiło gościnnie wielu muzyków.  Kilka utworów jest w języku francuskim i angielskim, na przykład "Bonne Annee. Wszystkie z doskonałą  intensywnością  tradycyjnych wiejskich brzmień.                                          
Kolejny, czwarty album, Zaione, wydany został w  2002 roku, tytuł płyty to imię jej syna. Po raz kolejny pieśni  Sally są pełne świeżości, kolorowych  dźwięków, niektóre wpisują sie klimat regae. Na płycie tej możemy usłyszeć również skrzypce. Gośćmi, którzy brali udział w nagraniu tej płyty to m.in: Księżniczka Erika i Suber.
Sally wiele koncertuje po Europie, Kanadzie  i USA. Bierze udział w wielu Festiwalach  wystąpiła między innymi w Londynie podczas  Festiwalu Afrykańskiego.
Artystka do Sosnowca przyjeżdża tuż / 30.06.2011 /  światowej premierze swej najnowszej płyty zatytułowanej SALLY NYOLO – LA NIUT A FEBE.

Koncert- 02.09.2011 około godziny 21.30

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Strona internetowa: http://www.wfmf.pl

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook