Marillion Weekend 2017

Marillion Weekend 2017

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Muzyka.

Kiedy: 7.4.2017 - 9.4.2017

Rock-Serwis Piotr Kosiński ma zaszczyt powiadomić, że po długich i owocnych rozmowach zespół Marillion postanowił wiosną 2017 po raz pierwszy zorganizować w Polsce tzw. Marillion Weekend.
Ceny biletów:
    - 399zł - stojący (parter)
    - 499zł - siedzący (balkon)
Więcej o koncertach na: Teraz Rock

Szczegóły wydarzenia

MARILLION WEEKEND


7 - 9.04.2017 ŁÓDŹ, Klub Wytwórnia


Rock-Serwis Piotr Kosiński ma zaszczyt powiadomić, że po długich i owocnych rozmowach zespół Marillion postanowił wiosną 2017 po raz pierwszy zorganizować w Polsce tzw. Marillion Weekend.

Historia tych najczęściej 3-dniowych imprez sięga roku 2002, kiedy to miała miejsce pierwsza z nich. Dotychczas Weekendy odbyły się m.in. w różnych miastach Wielkiej Brytanii, Holandii i Kanady. Teraz nadszedł czas na Polskę, gdzie grupa ma szerokie grono wiernych fanów, ale też nie mniejsze w krajach ościennych, z których przyjazd już teraz zapowiada bardzo wiele osób. W ciągu trzech wieczorów 7, 8 i 9 kwietnia 2017 w Klubie Wytwórnia w Łodzi zespół zagra trzy zestawy utworów, inny każdego dnia. W piątkowy wieczór będzie można usłyszeć m.in. wykonany w całości album marillion.com, sobota i niedziela to wieczory niespodzianek. Na pewno można spodziewać się muzyki z najnowszego, zapowiadanego na 9 września 2016r., osiemnastego studyjnego albumu grupy - "F.E.A.R." Każdego wieczoru na scenie pojawią się też zespoły supportujące, specjalnie wybrane przez Marillion.

MARILLION

Zespół Marillion, najwybitniejszy przedstawiciel tzw. nowej fali rocka progresywnego, który przyjął nazwę w hołdzie Tolkienowi od jego "Silmarillion", powstał w Aylesbury w 1979r. Początkowo skład grupy tworzyli: gitarzysta Steve Rothery, basista Doug Irvine, klawiszowiec Brian Jelliman i perkusista Mick Pointer. Wkrótce dołączyli do nich wokalista Fish (Derek Dick) i basista Diz Minnitt (zastąpił Jellimana). W wyniku kolejnych przetasowań, w zespole pojawili się klawiszowiec Mark Kelly i basista Peter Trewavas. Ustabilizowany skład był gotowy na podbój świata. Zadebiutowali mini-albumem "Market Square Heroes" (z 17-minuyową suitą Grendel") i pełnowymiarowym "Script for a Jester's Tear" (1983). Dzięki świetnym koncertom, na których w roli charyzmatycznego frontmana doskonale sprawdzał się Fish, zdobyli szerokie grono wiernych fanów, których liczba rosła z każdą kolejną nagrywaną płytą - "Fugazi" (1984) i "Misplaced Childhood" (1985). Ta ostatnia okazała się ich największym w karierze sukcesem komercyjnym, głównie dzięki singlowi "Kayleigh".

"Clutching At Straws" z 1987r. był ostatnim albumem studyjnym, na którym zaśpiewał Fish, zdecydowany rozpocząć karierę solową. Nowym wokalistą grupy został Steve Hogarth i to jego można usłyszeć na "Season's End", "Holidays In Eden", "Afraid Of Sunlight" i kolejnych niecierpliwie wyczekiwanych przez fanów wydawnictwach grupy. Muzyk, który wcześniej był członkiem zespołu The Europeans i How We Live oraz współpracował m.in. z The The i Julianem Cope'em, włożył w twórczość Marillion swoje serce i energię. Przepowiednie rychłego upadku formacji szybko zostały rozwiane, ponieważ na swoich kolejnych albumach, Hogarth wraz z pozostałymi członkami Marillion odświeżyli i na nowo zdefiniowali brzmienie grupy. Swoimi nowatorskimi, emocjonalnymi płytami zespół wkroczył na zupełnie nowe muzyczne obszary, nie przejmując się zbytnio kaprysami muzycznej mody czy radiowych playlist.

W 1997r. fani dzięki internetowym wpłatom sfinansowali amerykańską trasę grupy, a muzycy w odpowiedzi stworzyli własną stronę internetową - pierwszą tego typu w Wielkiej Brytanii. Po wydaniu w 1999 roku płyty marillion.com kwintet ostatecznie odrzucił widmo presji wytwórni nagraniowej, otwierając własną - z trafną nazwą Intact - w ten sposób uzyskując swobodę tworzenia najlepszej muzyki w swojej karierze. W 2001r. podczas pracy nad albumem "Anoraknophobia" członkowie Marillion zdecydowali się na bezprecedensowy krok - poprosili fanów o zamawianie egzemplarzy rok przed premierą. 12 tysięcy osób pomogło nie tylko sfinansować nagranie, lecz również kampanię promocyjną i przy okazji dać początek zjawisku znanemu obecnie jako "crowdfunding". Zespół powtórzył swój apel o składanie wcześniejszych zamówień przy okazji pracy nad swoim arcydziełem "Marbles" w 2004 roku. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na pokrycie kosztów kampanii promocyjnej wydawnictwa.

Szczęki całego świata muzycznego opadły, kiedy single "Don't Hurt Yourself" oraz "You're Gone" trafiły na brytyjską listę Top 20 (ten ostatni znalazł się aż na 7. miejscu). Całkiem nieźle jak na zespół, który nie korzysta z poparcia żadnej dużej wytwórni płytowej. Po ponad trzydziestu latach działalności zespół nie zwalnia tempa, a jego muzykę odkrywają nowe pokolenia fanów. Jesienią 2016 roku zaproponują swój kolejny, osiemnasty już album studyjny "F.E.A.R.". Muzyka Marillion jest z natury trudna do zaklasyfikowania, a najlepiej można ją określić jako muzycznie eksperymentalny lecz pełen emocji rock połączony ze skłaniającymi do głębszych przemyśleń tekstami. W świecie pełnym ignorancji i ogólnej apatii, Marillion wciąż przeciwstawia się wszelkim stereotypom i szufladkowaniu. Zespół przekształcił się w pulsującą życiem muzyczną potęgę, podobną do takich eksperymentatorów jak Radiohead i Muse czy mistrzów w przekazywaniu emocji - The Blue Nile i Talk Talk. Dla tych, którzy już pokochali Marillion, jest on czymś szczególnym. Dla wszystkich innych jest to romans, który tylko czeka na to, by zaistnieć. Ale jeszcze bardziej unikatowym zjawiskiem jest to, że Marillion staje się coraz lepszy po ponad ćwierćwieczu swojego istnienia.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Wytwórnia, Łąkowa 29, Łódź

Facebook