Ars Cameralis: Resina, Stefan Wesołowski

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Alternatywa.

Ceny biletów:
    - 10zł - ulgowy
    - 15zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Ars Cameralis: Resina, Stefan Wesołowski


„Rite of the End – wydane przez francuską Ici d’Ailleurs, firmę znaną z nagrań Yanna Tiersena i Matta Elliotta – atakuje dźwiękiem potężnym, rozpiętym szeroko, angażuje i przyprawia o ciarki. W skali światowej – było. Wśród polskich artystów takiej płyty jeszcze nie słyszałem”. - Bartek Chaciński.


STEFAN WESOŁOWSKI

Odkąd w 2008 roku ukazała się jego debiutancka Kompleta„Kompleta”, utwór stworzony do tekstów brewiarzowych na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę, zaczęto mówić o narodzinach nowego muzycznego idiomu w rodzimej twórczości. Muzykolodzy spierają się, czy jest mu bliższa postawa neoklasycystyczna, czy postmodernistyczna, a muzyk, jakby obok toczącej się dyskusji, wciąż konsekwentnie podąża własną ścieżką, syntezując elektronikę z klasyką, polifonię z minimalizmem, muzykę repetycyjną z improwizacją.

Wesołowski to przede wszystkim kompozytor, skrzypek oraz producent muzyczny, który nagrywa dla znakomitych wytwórni: Important Records (nagrywali dla niej m.in. Coil, Merzbow, Jozef Van Wissem, Eliane Radigue), Ici D'ailleurs oraz Mute Song (to oficyna m.in. Nicka Cave'a, Swans czy Maxa Richtera).

Publiczność miała okazję poznawać go przez ostatnią dekadę choćby dzięki wspólnym nagraniom z Michałem Jacaszkiem (płyty Treny„Treny” i Pentral„Pentral” oraz praca przy soundtrackach do Golgoty Wrocławskiej„Golgoty Wrocławskiej” i Sali Samobójców„Sali Samobójców”). Zresztą lista wykonawców, z którymi skrzyżowały się jego muzyczne szlaki, jest zdecydowanie dłuższa, a znajdziemy na niej także braci Waglewskich, Szymona Kaliskiego czy Karolinę Czarnecką.

Muzyka Wesołowskiego jest jakby stworzona dla kina i teatru. Doskonale zdawali sobie z tego sprawę twórcy filmu dokumentalnego o Marlonie Brando, zapraszając kompozytora do przygotowania ścieżki dźwiękowej filmu Listen To Me, Marlon„Listen To Me, Marlon”.

Jak dotąd przygotował trzy autorskie albumy; po Komplecie„Komplecie”, której utwory powstawały na zamówienie dominikanów, kolejno ukazały się Liebestod„Liebestod” w 2013 roku oraz tegoroczny „Rite of The End”.

„Depcząc granice gatunków... nawiązuje do imponującego świata dźwięków Arvo Parta, Briana Eno i Richarda Skeltona oraz majestatyczności Sigur Rós”. - Uncut Magazine


RESINA

Muzyczny projekt Karoliny Rec, która do perfekcji opanowała technikę łączenia wiolonczeli z nieskomplikowanymi urządzeniami elektronicznymi, w tym m.in. z looperem. Mimo hipnotyczno-onirycznego charakteru jej performansów, każdy występ ma wewnętrzną dramaturgię, która skupia na sobie uwagę słuchaczy. Minimalistyczna formuła jest tylko pozorna – Resina proponuje bardzo intensywne doświadczenia z pogranicza elektroniki, klasyki i wszystkiego, co z takich połączeń może wyniknąć. Poszukiwania Resiny czasem prowadzą w stronę zaskakująco piosenkowych kompozycji, innym zaś razem przybierają formę bardziej abstrakcyjnych impresji.

Przełomowy dla absolwentki gdańskiej Akademii Muzycznej okazał się zeszły rok. Wówczas podpisała kontrakt z ikoniczną brytyjską wytwórnią FatCat Records (związani z nią byli m.in. Animal Collective, Múm czy Sigur Rós) i jej sublabelem o nazwie 130701. Tym samym została pierwszą artystką z Polski związaną z tą legendarną oficyną. Efektem kontraktu stał się album „Resina”, wydany przed rokiem w październiku, i – co ważne – zawierający w całości materiał zarejestrowany na żywo w studiu.

Artystka w swoisty sposób przemyca i dzieli się własnymi inspiracjami; wśród nich możemy wskazać wpływy całkowicie uświadomione, m.in. twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego oraz elektronicznej awangardy, jak i te, które – jak sama wspomina w jednym z wywiadów – pojawiają się mimowolnie, jako wynik szukania po omacku, jak na przykład polska muzyka ludowa.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Aula Biblioteki Śląskiej, Francuska 12, Katowice

Facebook