Siesta Festival: Marta Gomez

Siesta Festival: Marta Gomez

Miejsca imprez:

Ceny biletów:
    - 140zł, 120zł, 90zł

Szczegóły wydarzenia

Siesta Festival: Marta Gomez


W Sieście od lat zachwycamy się jej darem układania zachwycających melodii i głosem o szczególnej czułości; świetlanym, od którego robi się jaśniej wokół. Marta, choć Kolumbijka z urodzenia, skończyła słynny Berklee College of Music w Bostonie, gdzie otrzymała stypendium za nadzwyczajne osiągnięcia. Już wtedy postanowiła nie śpiewać jazzu, lecz znaleźć własny głos, oryginalny pomysł na muzykę. Napisała ponad sto piosenek osadzonych ściśle w tradycji latynoamerykańskiej. Nie tylko kolumbijskiej. Marta wędruje po krajach regionu: Boliwii, Chile Argentynie, Peru; trochę jak współczesny Kolberg, zbiera tradycyjne pieśni, uczy się rytmów, słucha odchodzących mistrzów, inspiruje się.

Jedna z jej piosenek, „Paula Ausente”, napisana pod wpływem lektury książki „Paula” Isabel Allende otrzymała nagrodę główną w międzynarodowym konkursie kompozytorskim w 2013 roku. Pojawiła się też na siódmej siestowej płycie! Wśród literackich inspiracji Marty ważne miejsce zajmuje Federico Garcia Lorca. Do jego wierszy artystka skomponowała kilkanaście piosenek a powstały w ten sposób album „El Corazon y el Sombrero” należy do najwspanialszych dzieł Muzyki Świata ostatnich lat.

Marta, choć tak silnie związana z muzyką latynoamerykańskich korzeni, pojawia się na scenie także w tak zaskakujących konstelacjach jak zespół Johna Mayera czy Bonnie Raitt.

Za swoje płyty Marta Gomez została dwukrotnie nagrodzona statuetką Grammy w kategorii Muzyka Latynoska.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka, Gdańsk

Facebook