Brave Festival: Otwarcie - Sona Jobarteh

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Jose Torres & Havana Dreams

Klub Studio, Kraków

28.01.2018

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów (przedsprzedaż / w dniu koncertu):
    - 40zł / 50zł - Parter
    - 35zł / 45zł - Amfiteatr
    - 20zł / 25zł - Balkon

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival "Griot"
- Otwarcie - Sona Jobarteh -


Sona Jobarteh, multinstrumentalistka i pieśniarka z Gambii i Anglii, pochodzi z jednego z najważniejszych klanów afrykańskich griotów i wirtuozów gry na korze. Jest pierwszą kobietą w rodzinie Jobarteh, która gra na instrumencie w tradycji Afryki Zachodniej od siedmiuset lat zarezerwowanym dla mężczyzn.

Jej dziadkiem jest Amadu Bansang Jobarteh, wielki grot i mistrz gry na korze, kuzynem – Toumani Diabaté, światowego formatu malijski wirtuoz gry na korze. Na tej wspaniałej afrykańskiej odmianie lutni zaczęła się uczyć grać już w wieku trzech lat, dziś ma na koncie własne płyty, zespół i współpracę m.in. z Oumou Sangaré, Toumani Diabaté, Kassé Mady Diabaté, zespołami Royal Philharmonic Orchestra, Britten Sinfonia czy The BBC Symphony Orchestra.

Sona gra na najważniejszym obok balafonu instrumencie griotów ludu Mandingo, założyciela średniowiecznego imperium Afryki Zachodniej. Griot to depozytariusz ustnej pamięci zbiorowej królestwa, społeczności, rodziny, który przemawia za pomocą słowa i muzyki. Według legendy to nie mężczyzna jednak, a kobieta – bóstwo zamieszkujące jaskinie Kansala w Gambii – grała przepięknie na pierwszej korze. Sona jest więc nie tylko spadkobierczynią tradycji klanu griotów, ale i owego żeńskiego bóstwa. Wielki talent – śpiewaczka, wirtuozka, kompozytorka – w fascynujący sposób przekracza granice tradycji łącząc różne style i gatunki muzyczne, zarówno z Afryki, jak i z Zachodu, by opowiadać o kulturowej tożsamości, byciu kobietą, miłości. Na festiwalu gości po raz wtóry i jest kuratorką tegorocznego programu.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook