Brave Festival: Program Główny - Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Jose Torres & Havana Dreams

Klub Studio, Kraków

28.01.2018

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów:
    - 35zł - w przedsprzedaży
    - 40zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Program Główny - Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble

Zanzibar Taarab / Kidumbak Ensemble to grupa profesjonalnych muzyków i nauczycieli oraz studentów Dhow Countries Music Academy w Stone Town (Zanzibar). Założona w 2012 roku pozarządowa Akademia ocala od zapomnienia i odnawia muzyczne tradycje Zanzibaru i „Dhow Countries”’ – krajów wyspiarskich znanych z rybackiej kultury połowów z małych arabskich żaglówek dhow.

Zanzibar historycznie poddawany był wpływom różnych kultur, od bardzo silnej arabskiej i islamskiej po zachodnią: portugalską oraz przyniesioną przez niemiecki i brytyjski kolonializm. Grupa muzyczna z Zanzibaru prezentuje dwie najważniejsze dziś tradycje muzyczne – taarab i kidumbak, uprawiane przez grupę ludów połączonych wspólnym językiem suahili. Taarab, fuzja stylów i instrumentów z całego niemal świata, jest więcej niż szczególnym gatunkiem muzycznym, jest znakiem tożsamości społeczeństwa, które przez wieki doświadczało różnorodnych tradycji i kultur. Taarab pojawił się w XVIII wieku we wschodniej Afryce, a na Zanzibar wprowadził go sułtan osmański Sayyid Barghash, przywożąc ze sobą zespół egipskich muzyków. W taarab śpiewa się dziś częściej w języku suahili niż arabskim, muzyka czerpie też dużo z poezji w tym języku.

Kidumbak, styl bardziej folkowy, łączy piosenkę popularną z taarab. Wielu młodych muzyków zaczyna od kidumbak, nim zacznie uprawiać szlachetny taarab. To styl żywych, wesołych rytmów, słyszy się go na weselach. Artyści wchodzą w interakcję z publicznością, improwizują słowa, które często służą krytyce (na przykład społecznej), widzowie włączają się i odpowiadają, bywa że w gorącej atmosferze.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook