Brave Festival: Program Główny - Vieux Farka Touré

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Jose Torres & Havana Dreams

Klub Studio, Kraków

28.01.2018

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów (w przedsprzedaży/dniu imprezy):
    - 35zł / 40zł - I kategoria
    - 25zł / 30zł - II kategoria

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Vieux Farka Touré

Boureima „Vieux” Farka Touré lub po prostu Vieux (franc. Stary), jest synem legendarnego malijskiego muzyka, Ali Farka Touré. Podobnie jak ojciec jest pieśniarzem i gitarzystą.  Urodzony w 1981 roku w Niafunké, w regionie Timbuktu w Mali, początkowo grał muzykę swego ojca, korzennego afrykańskiego bluesmana Ali Farka Touré, zdobywcy trzech Grammy, jednego z najlepszych gitarzystów świata.

Tradycyjne imię – Farka, używane przez obu – ojciec tłumaczył jako „osioł”, bez pejoratywnego nacechowania, gdyż zwierzę to jest podziwiane za siłę i upór wobec przeciwności losu. Syn także wykazał się uporem, gdy początkowo ojciec nie godził się na jego muzyczną drogę. Obaj wywodzą się bowiem ze szlacheckiej rodziny ludu Arma, pielęgnującej żołnierskie wartości z czasów, gdy lud ten walczył w armii marokańskiej, wygrywając w XVI wieku jedną z największych bitew Afryki Zachodniej – pod Tondibi. Zawód artysty w takiej rodzinie był uznawany za mało chwalebny.

Vieux postawił na swoim i Ali Farka Touré pod koniec swego życia – zmarł na raka w 2006 roku – pogodził się z życiowym wyborem syna. Nagrał także kilka piosenek do debiutanckiego krążka Vieux zatytułowanego „Vieux Farka Touré”. Ta płyta to hołd złożony ojcu. Vieux, wierny schedzie po ojcu, jest jednak muzykiem nowej generacji, który łączy blues z tradycją i nowoczesnością, zarówno afrykańską, jak i amerykańską. Wyrazistą osobowość muzyczną pokazał już w świetnie przyjętym albumie „Fondo” z 2009 roku. Najnowsza płyta, „Mon Pays” (franc. Mój Kraj), poświęcona jest Mali, pięknemu, rozległemu krajowi przodków, który dziś rozdarty jest terytorialnymi walkami tuareskich rebeliantów, nękany przez dżihad.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook