Brave Festival: Program Główny - Abou Diarra

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Jose Torres & Havana Dreams

Klub Studio, Kraków

28.01.2018

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów (w przedsprzedaży/dniu imprezy):
    - 35zł / 40zł - I kategoria
    - 25zł / 30zł - II kategoria

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Abou Diarra

Malijczyk Abou Diarra jest wirtuozem gry na niezwykłym instrumencie, skarbie kultury Afryki, zwanym n’goni, malijskiej odmianie afrykańskiej lutni.

N’goni to instrument charakterystyczny dla starej, ale wciąż żywej kultury muzycznej myśliwych Afryki subsaharyjskiej, mężczyzn z ludu Mandingo, z którego pochodzi Diarra, niegdyś kształconych w praktykach wojennych, a do dziś stowarzyszonych w tajemnych bractwach. Instrument towarzyszy recytacji poezji o łowach, śpiewaniu hymnów na cześć bogów, komunikacji z przodkami, w muzycznych zabawach, praktykach medycyny ludowej. Abou Diarra jako młody muzyk wyruszył boso w podróż po Afryce Zachodniej. Wędrując przez wioski w buszu i po stołecznych ulicach poznawał tradycje ludowych muzyków i miejskie transformacje afrykańskiej muzyki. Dziś w Afryce jest wykonawcą numer jeden na n’goni, także na współczesnej odmianie instrumentu zwanej kamélé n’goni.

Diarra wykształcony został przez słynnych w afrykańskim świecie mistrzów gry na n’goni, niewidomego wirtuoza Moussa Vieux Kanté oraz współtworcę kamélé n’goni Yoro Dialo. Jego twórczość odnawia dawną kulturę muzyczną łowczych, a zarazem, czerpiąc z muzyki zachodniej (bluesa, jazzu, reggae, popu) ukazuje światu niezwykłe piękno afrykańskich instrumentów – harfy, gitary, a nawet perkusji – które w jego rękach przemawiają wieloma głosami. W jego spokojnych, nostalgicznych balladach i utworach o szalonych rytmach, opętanych gorącym piaskiem Sahelu, motywem przewodnim staje się podróż, życie w nieustannym ruchu i wygnanie.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook