Brave Festival: Program Główny - Coumbane Mint Ely Warakane

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Festiwale.

Jose Torres & Havana Dreams

Klub Studio, Kraków

28.01.2018

Ethno Jazz Festival

Wrocław

30.01.2018 - 24.04.2018

Ceny biletów:
    - 35zł - w przedsprzedaży
    - 40zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Coumbane Mint Ely Warakane

Coumbane Mint Ely Warakane, griotka z Mauretanii, uwodzi słuchaczy na całym świecie, przenosząc ich na Saharę nomadów, muzyków i poetów. Gdy wchodzi na scenę zniewala publiczność już samą postawną sylwetką, dumnym krokiem, charyzmą. A potem słyszymy jej niezwykły głos – naturalny, głęboki, słodki – i ulegamy maestrii jej gry na harfie Maurów, zwanej ardin.

Artystka wywodzi się z bardzo starej rodziny griotów z Trarza, regionu w południowo-zachodniej części Mauretanii, przechowującego do dziś dziedzictwo klasycznej muzyki tego kraju, jej profesjonalnych wykonawców – griotów, dawnych nomadów północnej Afryki oraz związków tej twórczości z poezją arabską. Muzyka – pochwalna w szerokim sensie – religijna, ale przywołująca także postacie i zdarzenia historyczne oraz współczesne, jest wciąż żywa dzięki interakcji z rodzimą publicznością poprzez zabawę słowem i literackimi skojarzeniami, poetyckie i muzyczne improwizacje, z których grioci czynią małe arcydzieła sztuki.

Coumbane już jako mała dziewczynka ujawniła wielki talent muzyczny. Nad jej edukacją czuwali wuj Mohamed Ould Meydah i babcia – śpiewaczka Wana Mint El Babana. Uczyli ją śpiewu i gry na specyficznej mauretańskiej harfie ardin. Coumbane sceniczną karierę rozpoczęła w zespole rodziny swojego męża, Seymali, „Stars de l’Atlas” jako główna wokalistka. W 1986 roku opuściła grupę, by solo realizować karierę mauretańskiej diwy, prezentując z sukcesem bogactwo swej kultury także za granicą. W 2011 wydała swój pierwszy album „Mauritanie-Mauritania”. 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook