ACTUS HUMANUS: EUROPA GALANTE / FABIO BIONDI

ACTUS HUMANUS: EUROPA GALANTE / FABIO BIONDI

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Klasyczna.

Szczegóły wydarzenia

ACTUS HUMANUS: EUROPA GALANTE / FABIO BIONDI


George Frideric Handel
Messiah HWV 56 (Dublin version)

Fabio Biondi – dyrygent

Francesca Lombardi – sopran
Delphine Galou – kontralt
Anicio Zorzi Giustiniani – tenor
Robert Lorenz – bas

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
Europa Galante
Fabio Biondi – dyrygent
Jan Łukaszewski – przygotowanie chóru

Fabio Biondi

Skrzypek i dyrygent, założyciel zespołu Europa Galante. Urodzony w Palermo, już w wieku 16 lat występował w wiedeńskim Musikverein z koncertami skrzypcowymi Bacha. W tamtym czasie zaczął też współpracować jako koncertmistrz z najsłynniejszymi zespołami grającymi na dawnych instrumentach, jak Cappella Real, Musica Antiqua Wien, Il Seminario Musicale, La Chapelle Royale, Les Musiciens du Louvre (od samego początku istnienia zespołu). W 1990 roku założył własną orkiestrę, Europa Galante, z którą występuje na najważniejszych estradach świata, a nagrane wspólnie płyty zdobyły liczne nagrody i stały się rejestracjami referencyjnymi. Szeroka działalność koncertowa i ogromny sukces fonograficzny (prawie milion sprzedanych płyt) sprawiły, że są to najsłynniejsi i najczęściej nagradzani włoscy wykonawcy muzyki dawnej.

Europa Galante

Zespół założony w 1990 roku przez skrzypka Fabia Biondiego, pragnącego stworzyć włoską orkiestrę instrumentów z epoki, wykonującą dzieła wielkiego repertuaru barokowego i klasycznego. Grupa znana jest z wirtuozerii i pełnego energii, często niemal drapieżnego stylu gry, który znakomicie jednak łączy z włoską – a zarazem barokową – śpiewnością. Jej interpretacje odznaczają się nie tylko rytmicznym wigorem, lecz też plastycznością i szczególną wrażliwością na bogactwo barw. Zespół, począwszy od swych pierwszych nagrań, do dziś będących najwyższym punktem odniesienia, pozostaje niekwestionowanym autorytetem w kwestii wykonawstwa włoskiej muzyki z XVII i XVIII wieku. Występuje w najważniejszych salach na całym świecie, nie tylko wykonując znane arcydzieła, ale też przywracając do życia dzieła zapomniane.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Zespół wokalny istniejący od 1978 roku, prowadzony przez Jana Łukaszewskiego. Składa się z 24 zawodowych śpiewaków i daje rocznie około 80–100 koncertów, przygotowując ponad 50 programów. Repertuar chóru sięga od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne, od muzyki średniowiecznej do współczesnej, której zespół jest szczególnie cenionym wykonawcą (ma na swoim koncie ponad 550 prawykonań). Najwyższe kwalifikacje techniczne i jakość brzmienia od lat pozwalają jej współpracować z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Academy of Ancient Music, Concilium Musicum Wien, Sinfonia Varsovia, NOSPR) oraz ze znakomitymi dyrygentami chóralnymi, m.in. Eric Ericsonem, Uwe Gronostayem, Frieder Berniusem i Stephen Laytonem.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Centrum Św.Jana, Świętojańska 50, Gdańsk

Facebook