Ars Cameralis: Konopians, Te Skapsie

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Reggae & Ska.

Ceny biletów:
    - 10zł - ulgowy
    - 15zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Ars Cameralis: Konopians, Te Skapsie


„Warto pamiętać, że reggae, podobnie jak punk, to muzyka buntu i sprzeciwu, świadomości oraz tańca! Dlatego lubię, gdy zespoły zaskakują mnie własnym wyszukanym brzmieniem oraz charakterem i traktują granie jako prawdziwą sztukę lub wysokich lotów artystyczne show. Gdy grają autorsko, stylowo i realizują swoje pomysły... Swój przekaz, gdy tworzą i poszukują, a nie odtwarzają i naśladują... Lubię osobowości i ludzi z pasją... Lubię w muzyce minimalizm, bo najważniejszy jest nastrój, lubię zakładać słuchawki na spacer i interpretować rzeczywistość poprzez pryzmat tego co w danej chwili słucham... To takie gratisowe videoklipy rozszerzające wyobraźnię. Reggae to piękna muzyczna lektura”. - Marcin „Cozer” Markiewicz.


KONOPIANS

Żywioł, niespożyta energia, wreszcie czuwający nad całością duch improwizacji – oto pierwsze rzeczy, które przychodzą do głowy, gdy pomyślimy o formacji KoNoPiAnS. Wszyscy, którzy słyszeli o zagłębiowskiej scenie ska i reggae, doskonale wiedzą, jak istotnym zjawiskiem muzycznym się stała. KoNoPiAnS to jeden z najjaśniejszych przedstawicieli tego nieformalnego nurtu, który wywołał nie tylko duży ferment muzyczny w regionie, lecz wraz z innymi zespołami, takimi jak choćby Skankan czy Horrorshow, umocnił zjawisko pod nazwą „polskie ska i reggae” oraz zdecydowanie zadziałał na rzecz jego jeszcze szerszej recepcji. Wystarczy tak naprawdę jeden koncert – a KoNoPiAnS zagrali ich bez mała pół tysiąca! – by zrozumieć fenomen grupy. Nie, nie zrozumieć – lecz doznać olśnienia. Od ponad 20 lat ta wybitnie koncertowa formacja niesie bowiem mocne przesłanie, w którym istotną rolę odgrywa głęboko humanistyczne przekonanie o jedności świata. A jednocześnie zostawia sobie absolutne prawo do wyrażania buntu i niezgody – bo przecież wszyscy wciąż jesteśmy „w drodze”, próbując odnaleźć ten ideał jedności. Brzmienie formacji, które muzycy sami określają jako „oldschool reggae”, to zjawiskowa synteza ska, reggae, rocksteady oraz jazzu, które jednak stanowią punkt wyjścia dla mocno improwizacyjnych poszukiwań. KoNoPiAnS to zespół doświadczony nie tylko poprzez sceniczne obycie, lecz również w wymiarze egzystencjalnym. Na przestrzeni ponad dwóch dekad grywało w nim kilkunastu muzyków. Liderem formacji niezmiennie pozostaje Marcin „Cozer” Markiewicz, autor tekstów, wokalista, trębacz. Wraz z nim zespół tworzą Mariusz „Młajli” Orzełowski (gitara), Tomasz „Rudi” Fabryczny (bas, wokal), Kamil „Zwierzak” Gorgoń (perkusja), Konstanty „Baniak” Janiak (puzon), Seba „Miles” Lorek (instrumenty klawiszowe), Romek Czopik (gitara rytmiczna) i Rafał „Boss” Nowak (realizacja dźwięku). Fonograficznie zespół zadebiutował singlem „Quantalaya” w 2004 roku. Dwa lata później ukazał się pierwszy album grupy, „One Way”, nagrany z udziałem m.in. Roberta Brylewskiego. Na kolejne długogrające wydawnictwo zespół czekał do roku 2011 – wtedy światło dzienne ujrzała płyta „eSTiOuPi”. I wreszcie ostatnia płyta – „Mental Skataklism”, której premiera odbyła się przed trzema laty.


TE SKAPSIE

Radosna mieszanka ska, reggae i rock'n'rolla, stale wzbogacana jazzującą sekcją dętą. O formacji mówi się, że to muzyczny walec napędzany przez grupę 10 przyjaciół z Piekar Śląskich. Zespół ma na swoim koncie koncerty w wielu miejscach w kraju, bardzo dobrze wspomina m.in. występ na festiwalu FAMA w Świnoujściu. Ponadto grupa zdobywała nagrody na lokalnych przeglądach i konkursach.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Jazz Club Hipnoza, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook