Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków: Qra, Federspiel

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków: Qra, Federspiel

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rock & Pop.

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dzwięków 2017

Katowice Miasto Ogrodów (dawne CKK), …

Ceny biletów:
    - 10zł - normalny
    - 5zł - z kartą Aktywny Senior 60+

Szczegóły wydarzenia

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków


Qra, Federspiel


Czwarte spotkanie z muzyką świata w podcieniach Miasta Ogrodów (wcześniej Centrum Kultury Katowice). Wraz z zaproszonymi na festiwal muzykami podróżowaliśmy już na południe Włoch i do krajów basenu Morza Śródziemnego. Teraz czas na nieco mniej spenetrowane zakątki.

Zostajemy w Europie i przenosimy się na alpejskie łąki za sprawą młodych artystów z austriackiej grupy Federspiel. Będą spodnie na szelkach, instrumenty dęte, a nawet jodłowanie! Wszystko jednak z lekkim dystansem i dużym poczuciem humoru.

Ze środka Europy przeskoczymy na daleką północ, na szkocki archipelag Orkeney, skąd wywodzą się artystki tworzące grupę Fara. Trzy porywające skrzypaczki i pianistka. Ten żeński kwartet udowadnia, że na smaganym zimnym atlantyckim wiatrem archipelagu powstaje gorąca muzyka.

Tegoroczny festiwal rozciągnie się na dwa kolejne piątkowe wieczory – 24 czerwca i 1 lipca. Przed każdym z zagranicznych gości wystąpią utalentowani artyści związani z Katowicami i Górnym Śląskiem. Kolejno: Quferau i grupa wokalna ZORA w projekcie Qra oraz Blokowioska.


Qra (Quferau+Zora)

Qferau to zjawisko wyjątkowe, nieprzyzwoicie młode i tchnące świeżością. Trudne do jednoznacznego zakwalifikowania. Punkt przecięcia world music, jazzu, fussion, groove’u. Bardzo naturalny wokal Marceli Rybskiej, przywrócony do życia wibrafon, niepospolite i stale poszerzany instrumentarium rytmiczne. Świetnie zgrany zespół. Objawili się V edycji krakowskiego Megafonu i od razu zdeklasowali rywali. W lipcu 2015 roku na rynku muzycznym pojawiła się epka „Qra” zapowiadająca wspólny długogrający projekt z Grupą Wokalną ZORA. Siedem wokalistek z Katowic prezentuje wielogłosowe pieśni wykonywane a capella, pochodzące z różnych regionów Polski, Ukrainy, Słowacji, Bułgarii, Serbii oraz Litwy. W Katowicach wystąpią z Quferauem właśnie pod marką Qra.Federspiel

Elementy austriackiej przaśności, alpejskich równin i spodni na szelkach zrewidowane w przewrotny, awangardowy sposób. Jodłowanie gwarantowane. Tu gra siedmiu młodych facetów i mają tupet. Wszyscy skończyli Konserwatorium Wiedeńskie, wszyscy wyżywają się na instrumentach dętych, nieobce im rytmy rodem z orkiestry mariachi, a także muzyka współczesna. A przy tym nie opuszczają rodzinnych granic. Zdolni do natychmiastowej ironii. Świetnie improwizują. I dobrze się bawią. W tym roku mija 12 lat, odkąd w Krems zadecydowali się na wspólne granie. Wydali dotąd trzy albumy: „Unerhört Bumm”, „Federspiel” i „Live. Im Wiener Musikverein”.

Facebook