V Festiwal Legend Rocka - TSA, Saxon, UFO

V Festiwal Legend Rocka - TSA, Saxon, UFO

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rock & Pop.

TSA

19.01.2018

Ceny biletów:
    - 100 zł - w przedsprzedaży
    - 120 zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

TSA
Zespół powstał w 1979 roku w Opolu. Dwa lata później, jeszcze jako instrumentalny kwartet, TSA (Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz, Andrzej Nowak) z miażdżącą przewagą wygrało w Festiwal w Jarocinie by zaraz potem, na „Pop Session” zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie. Lata 1981 - 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku - grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię. W okresie tym sprzedano setki tysięcy egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalność koncertową, występując również zagranicą - Francja, Benelux, Niemcy, Czechosłowacja, Związek Radziecki. W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty - „Spunk” i „Heavy Metal World”. W latach 1987 - 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni) a następnie zawiesił działalność. Po roku pojawiły dwie nowe formacje: TSA i TSA Evolution, które wkrótce przestały istnieć. Później TSA kilkakrotnie powracało w różnych składach ale żaden nie przetrwał próby czasu.
5 maja 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym, składzie - Marek Kapłon (perkusja), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bass), Andrzej Nowak (gitara), Marek Piekarczyk (śpiew). W kilka tygodni później kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalność i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat. W kwietniu 2004 roku wydany został ich zupełnie nowy album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy - „TSA - czerwony”, „Rock’n’Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz CD „1981” zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na ryknku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych - m.in. słynny koncert w Teatrze STU.
Od powrotu na scenę w oryginalnym składzie zespół TSA wystąpił na ponad 130 koncertach w kraju a także w sąsiednich Czechach oraz za oceanem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. "List XX" na szczycie Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia, "Proceder" - płytą roku, a TSA - zespołem nr 2 - w plebiscycie magazynu "Teraz Rock", nominacja do Fryderyka 2005 i Paszportu Polityki, wznowienie klasycznych albumów oraz udział w festiwalach Top Trendy i Jarocin 2005 - to tylko niektóre dowody na to, że TSA znowu należy do czołówki polskiej sceny muzycznej.
SAXON
Historia Saxon rozpoczyna się w 1976 roku, kiedy grupa została założona przez Grahama Olivera i Steve’a Dawsona. Pierwsza nazwa zespołu to Son Of A Bitch. Po kilku latach została zamieniona na Saxon. Grywali w klubach rockowych i na koncertach jako support the Ian Gillan Band oraz Heavy Metal Kids. Byli wówczas jedną z wielu tego typu grup, które starały się tworzyć własne utwory i zaistnieć na dużych scenach. Po kilku miesiącach starań od czasu pierwszych nagrań w Tapestry Studios, udało im się zwrócić na siebie uwagę Petera Hintona z EMI, który zarekomendował Saxon w wytwórni Carrere. Wkrótce zaproponowano im kontrakt.
Pierwszy singiel stał się hitem na Powerhouse liście w 1979 roku. Ich drugi singiel także sięgnął szczytów list przebojów w 1980 roku. W listopadzie 1979 roku grali w trasie koncertowej jako gość specjalny z Motorhead. Rok zakończyli koncertem bożonarodzeniowym. Zespół powrócił do studia i nagrał drugi album Wheels Of Steel. Wkrótce powstał trzeci album Strong Arm Of The Law.
W 1981 roku grupa rozpoczęła koncertowanie po świecie. Wielki sukces odniosła w Japonii z utworem Motorcycle Man. W 1983 roku zespół podróżował po Stanach Zjednoczonych. Na ich koncerty przychodziły tłumy fanów. Grupa rozpoczęła współpracę z wytwórnią EMI. Kolejne lata to nowe płyty, koncerty z m.in. z Iron Maiden, Eltonem Johnem.
W tekstach piosenek przewijają się przede wszystkim opisy życia rockmeńskiego (motocykle i koncerty) oraz motywy batalistyczne. Do największych hitów Saxona należą: Crusader, Wheels of Steel, Suzie Hold On, And the Bands Played On, Princess of the Night, Broken Heroes oraz 747(Strangers in the night).

UFO
Piosenkarz Phil Mogg, gitarzysta Mick Bolton, basista Pete Way oraz perkusista Andy Parker założyli zespół w sierpniu 1969 roku. Pierwotnie grupa nazywała się Hocus Pocus, w październiku zaś zmieniła nazwę na UFO na cześć londyńskiego klubu. Ich pierwszy album został wydany w 1970 roku i był typowym przykładem ciężkiego rocka. Największy sukces płyta odniosła w Japonii i w Niemczech. Kolejna płyta miała styl heavy metalu. Wkrótce zespół przekonał się, że taki rodzaj muzyki nie jest już tak popularny, zespół opuścił Mick Bolton, a nowy gitarzysta utwierdził grupę w bardziej rockowym brzmieniu.
Kolejne lata to nowe albumy, nieznaczne zmiany składu zespołu W 2004 roku UFO wydało swój siedemnasty album You Are Here z nowym gitarzystą Vinnie Moore i perkusistą Jasonem Bonhamem. W listopadzie 2005 do zespołu powrócił Andy Parker. Dziewiętnasty album The Visitor wyszedł w 2009 roku, ale już bez Pete Way’a. Po 15 latach kolejna płyta znalazła się na szczycie brytyjskich list. W tym samym roku grupa wydała sześć płyt CD z nagraniem koncertów z lat 1975-1982.
W chwili obecnej UFO pracuje nad dwudziestą płytą, która ukaże się w czerwcu 2011.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook