V Festiwal Legend Rocka - Boogie Chilli, Colosseum, Alvin Lee

V Festiwal Legend Rocka - Boogie Chilli, Colosseum, Alvin Lee

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rock & Pop.

Stare Dobre Małżeństwo

Wojewódzki Dom Kultury, Kielce

20.01.2018

CREE & Sebastian Riedel

Mega Club, Katowice

20.01.2018

Ceny biletów:
    - 100 zł - w przedsprzedaży
    - 120 zł - w dniu imprezy

Szczegóły wydarzenia

Boogie Chilli
Zespół Boogie Chilli powstał w 2002 roku w Poznaniu. Założyli go doświadczeni muzycy: Maciej Sobczak (gitara), Robert Fraska (bas), Janusz Siemienas (gitara) i Andrzej Kubiak (perkusja). Dwóch pierwszych panów udzielało się w grupie Hot Water, dwóch następnych w zespole Wielka Łódź. Dwa lata później w zespole pojawił się harmonijkarz Leszek Paech. Na początku 2010 roku Andrzeja Kubiaka zastąpił Darek Nowicki (Hot Water, Izotop).
Z bluesowych doświadczeń Wielkiej Łodzi i bluesowo-rockowych Hot Water powstała niezwykła synteza stylistyczna. Z jednej strony wyznacza ją Szacunek do bluesowej i rockowej tradycji, a z drugiej ciągła chęć eksperymentowania. Nie bez powodu zespół jest dużą atrakcją koncertową- za każdym razem utwory grane przez Boogie Chilli brzmią inaczej, bowiem muzycy uwielbiają improwizować i rozwijać swoją muzykę często w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Do tego wszystkiego dochodzi uwielbienie do szorstkości i brudu, które kojarzy się niemal z grunge'owym brzmieniem początku lat 90-tych.

Ciekawe jest również instrumentarium - niby typowo rockowe: dwie gitary, bas, perkusja, oraz harmonijka ustna, ale...jedna z gitar to dobro, a druga slide. Powoduje to powstawanie ciekawych i często nietypowych brzmień i frapujących harmonii.
Colosseum
Nazwa brzmi „bombastycznie”. Otóż w rzeczywistości COLOSSEUM powstało jako dinozaury w historii muzyki rockowej: konfederacja zastraszająco zdolnych solistów, którzy tym samym kreują wszechstronne, zwarte brzmienie – muzykalnie bardzo innowacyjne we wszystkich ich albumach.
Przypuszczalnie pierwszy w świecie jazzowo-rockowy zespół muzyczny, wydał 5 albumów w latach 1969 oraz 1971 i przez trzy lata podróżował i występował po świecie non stop. Później grupa rozpadła się. W tym samym czasie ich podwójny album „Colosseum Live” uderzył rynek. Można o nim śmiało powiedzieć, że jest to brylant wśród muzyki rockowej, nawet dziś.
Dwadzieścia trzy lata później grupa reaktywowała się w klasycznym składzie „Colosseum Live”, kontynuując to, co tak nikczemnie zostało przerwane. Od tego czasu w 1994 roku Jon Hiseman, Chris Farlowe, Clem Clempson, Dave Greenslade i Mark Clarke odnoszą wielkie sukcesy na licznych festiwalach i w podróżach po Europie z wydanym „ The Reunion Concerts”, „Bread & Circuses” i „Tomorrow’s Blues”. Miejsce niezapomnianego saksofonisty Dick’a Heckstall-Smith’a, który odszedł przedwcześnie w grudniu 2004 roku, zajęła wspaniała Barbara Thompson.
Obecnie, COLOSSEUM powraca latem 2011 roku, i zagraja zarówno stare niezapomniane przeboje, jak i utwory z aktualnych albumów.
Alvin Lee
Alvin Lee. Grę na gitarze rozpoczął w wieku 13 lat, zaś mając 15 lat zapoczątkował działalność zespołu Ten Years After. The Jaybirds (pierwotna nazwa zespołu Ten Years After), wczesny zespół Alvina Lee był popularny w regionie i odniósł sukces w Hamburgu, potem w całych Niemczech, podążając za The Beatles w 1962 roku. Zespół zmienił nazwę na Ten Years After w Londynie w 1966 roku. Grupa podpisała pierwszy kontrakt i nagrała pierwszą płytę, która zyskała wielu słuchaczy w radiu w San Francisco. Wkrótce Bill Graham zaprosił zespół na koncert promujący album. Słuchaczy urzekł wyjątkowy charakter Alvina Lee, pełen soulu, świetna gra na gitarze i innowacyjne połączenie bluesa, swingu, jazzu i rocka. Wkrótce pokochała ich cała Ameryka. Rozpoczęło się koncertowanie po Stanach Zjednoczonych. TYA pojawił się na Festiwalu Woodstock. Wirtuozyjny występ Alvina Lee był jednym z najznakomitszym punktów programu i do dziś pozostał w pamięci, jako klasyka dla wielu gitarzystów.
TYA osiągnęło wielki sukces, wydając dziesięć albumów, jednak w 1973 roku Alvin Lee czuł, że styl zespołu wypala się. Wraz z piosenkarzem Gospel Mylon LeFevre, Georgem Harrisonem, Stevem Winwood, Ronem Woodem i Mickiem Fleetwodem nagrał i wydał album „On the Road To Freedom”, który znalazł miejsce w czołówce rockowych płyt. Rok później Alvin Lee utworzył własny zespół Alvin Lee & Company, wydał podwójny album „In Flight”. Powstała energetyczna mieszanka R&B i rocka, w hołdzie Elvisowi Presleyowi.
Lata 80’te przyniosły kolejne zmiany kirunku muzycznego Alvina Lee. Artysta koncertował z Stevem Gould z Rarebird i Mickiem Taylorem z Rolling Stones. Alvin Lee wydał ponad 20 albumów, wliczając Detroit Diesel z 1985 oraz Zoom z 1994. Na obydwóch krążkach pojawił się gościnnie George Harrison. Ich duet z 1994 roku „The Bluest Blues” został okrzyknięty przez krytyków najlepszym bluesowym utworem, jaki kiedykolwiek powstał.
Płyta z 2004 roku „Alvin Lee in Tennessee” została nagrana z legendą rocka Scotty’em Moore i D.J. Fontaną. Jest to krążek największych hitów wszechczasów, zapożyczonych z lat 50’tych. Jest tam nawet nowa wersja „I’m Going Home”.
Najnowszy album Alvina Lee “Saguitar”, prezentuje blusowy wokal i znakomitą gitarową pracę w 14 nowych utworach, których charakter przejawia melancholicznego bluesa, a zarazem szorstkiego rocka. Wg artysty album celebruje zwykłą radość robienia muzyki.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook