Ethno Jazz Festival: Dona Rosa

Ethno Jazz Festival: Dona Rosa

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rock & Pop.

Hunter

Klub Studio, Kraków

20.10.2017

IRA

20.10.2017 - 03.12.2017

Dona Rosa – korzenie fado z ulic Lizbony
Ceny biletów (przedsprzedaż / w dniu imprezy):
    - 35zł / 40zł - stojące
    - 55zł / 60zł - siedzące

Szczegóły wydarzenia

Dona Rosa


Niezwykła muzyczna dusza, artystka potrafiąca zaskarbić serce publicznościna całym świecie, wystąpi we Wrocławiu w ramach obchodów X-lecia Ethno Jazz Festival. Na koncert Dony Rosy zapraszamy 17 listopada do klubu jazzowego Vertigo.

Po wystąpieniu w muzycznym filmie dokumentalnym Andre Hellera  „Voices of God”  („Głosy Boga”) Dona Rosa, niewidoma śpiewaczka z ulicy „Rua Augusta” w Lizbonie, znana milionom turystów od ponad 20 lat, osiągnęła międzynarodowy rozgłos podbijając estrady na całym świecie - od Europy aż po Tajpej czy Los Angeles.

Ona nie jest „po prostu kolejną ładną twarzą”, odkrywaną z roku na roku w świecie muzyki fado. Ona jest raczej kimś, kto porusza głębie duszy odbiorcy tego gatunku, bez względu na wszystko.

Postać Dony Rosy przybliżył w Polsce nieco Marcin Kydryński w autorskiej książce „Lizbona. Muzyka moich ulic” (2013). Jedna z pieśni Dony – „Alecrim” znalazła się także na płycie „Siesta 9” ; muzycznie ilustrującej powyżej wspomnianą książkę, w której Marcin Kydryński opisał toczące się i tętniące życie w Lizbonie.

Jej najnowszy program koncertowy dosłownie wciąga nas w jej wewnętrzny świat: pierwsza odsłona koncertu odbywa się w całkowitej ciemności; 40 minut zupełnego zanurzenia się w wewnętrznej świadomości muzycznej Dony Rosa. Dzięki tej deprywacji sensorycznej, publiczność "widzi" muzykę od wewnątrz, tak jak Dona doświadcza jej sama.

Druga odsłona koncertu jest przeciwieństwem pierwszej. Oto bowiem wszystkie kolory pulsującego życia w Lizbonie - miasta nad siedmioma wzgórzami - zabytkowe wdzięki Alfamy, ukryte uliczki pełne gwaru, miejsca spotkań i pogawędek lokalnych muzyków – wszystko to składa się na hołd Dony Rosy dla swojego rodzinnego miasta. Podczas jej występu, wyświetlane są obrazy z Lizbony (z przeszłości, teraźniejszości – zdjęcia, tekst i muzyka) a więc koncert przekształca się w multimedialne widowisko.

Dla wszystkich miłośników portugalskiej stolicy, ale także tych którzy chcieliby ją poznać, to koncert „obowiązkowy”.


Zespół wystąpi w składzie:
Rosa Martins – śpiew, trójkąt
Raul Abreu - gitara portugalska
Inês Vaz - akordeon

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Vertigo Jazz Club & Restaurant, Oławska 13, Wrocław

Strona internetowa: http://www.ethnojazz.pl/

Facebook