KRT: PWST Kraków "Niech żyje wojna"

KRT: PWST Kraków "Niech żyje wojna"

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Rodzina.

Ceny biletów:
    - 20zł

Szczegóły wydarzenia

Niech Żyje Wojna ! - spektakl dyplomowy PWST (Scena PWST)


Paweł Demirski “Niech Żyje Wojna!” - pokaz spektaklu dyplomowego PWST w reżyserii Remigiusza Brzyka

Inspiracją do napisania tego tekstu był  serial zrealizowany na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”, wyprodukowany przez Telewizję Polską prawie 50 lat temu. Autor jednak nie dokonał teatralnej adaptacji popularnego tematu, lecz stworzył całkowicie nowy obraz wojny będący przeciwieństwem tego, jak wojnę pokazywał serial o „pancerniakach”. To sztuka „przeciwko” – przeciwko propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków, przeciwko zawłaszczaniu historii. A nawet przeciwko współczesnym filmom wojennym, które idealizują wojnę, ukazują ją jako zabawę lub grę komputerową. Ważne jest ukazanie tego, czego w oficjalnej historii nie można znaleźć, co zostało zapomniane lub świadomie odrzucone. By jednak móc to ocalić.Intencją spektaklu  jest ukazanie losów postaci wplątanych w tryby historii i przez nią manipulowanych. Chociaż twórcy nie chcą z nich szydzić ani się wyśmiewać, to jednak bohaterowie będą w widzach wzbudzać  śmiech.

Remigiusz Brzyk - reżyser teatralny, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu (1995) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1998). Laureat nagród:1999 - "Złota Maska" w Łodzi dla najlepszego reżysera sezonu; 2001 - Statuetka Wojciecha przyznana przez jury w uznaniu zespołowości w spektaklu Czarownice z Salem Arthura Millera w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na 41. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; Laur Konrada oraz Nagroda Publiczności za reżyserię przedstawienia Czarownice z Salem Arthura Millera w Teatrze im. Jaracza w Łodzi na 4. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach; 2002 - Nagroda zespołowa dla realizatorów przedstawienia Kadisz Grigorija Gorina w Teatrze Nowym w Łodzi na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych; 2004 - Łódzka "Złota Maska" za reżyserię przedstawienia Historia o Miłosiernej, czyli testament psa Ariano Suassuny w Teatrze im. Jaracza w Łodzi; Nagroda Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla przedstawienia Mary Stuart Wolfganga Hildesheimera w Teatrze Polskim we Wrocławiu; 2009 - Łódzka "Złota Maska" dla przedstawienia Brygada szlifierza Karhana Vaska Kani w Teatrze Nowym w Łodzi; Grand Prix dla przedstawienia Brygada szlifierza Karhana Vaska Kani w Teatrze Nowym w Łodzi na 1. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Postsoc Festival" w Krakowie; 2014 - Laur Konrada, nagroda główna XVI. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Reżyseria i scenografia: Remigiusz Brzyk
Kostiumy, asystent scenografa: Kinga Stanowska (ASP)
Opracowanie muzyczne: zespół
Aranżacja: Bartosz Buława
Asystent reżysera: Ján Tomandl (III r. WRD Program Erasmus+) Magdalena Jaworska
Spektakl dyplomowy studentów  IV roku Wydziału Aktorskiego
Występują: Monika Frajczyk, Anna Jarosik-Trawińska, Magdalena  Jaworska, Roksana Lewak, Monika Roszko, Bartosz Buława, Karol Kossakowski, Bartłomiej Kwiatkowski, Maciej Sajur oraz studenci III r. WA: Bartłomiej Cabaj, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak  i II r. WA:  Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook