Spektakl - Kariera Nikodema Dyzmy - Musical Teatru Syrena

Spektakl - Kariera Nikodema Dyzmy - Musical Teatru Syrena

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Ceny biletów:
    - 130zł, 100zł, 70zł

Szczegóły wydarzenia

Kariera Nikodema Dyzmy - musical w reżyserii mistrza tego gatunku - Wojciecha Kościelniaka.

Powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Kariera Nikodema Dyzmy już w chwili wydania (1932 r.) była owiana aurą skandalu. Odważna i celna satyra na skorumpowane i cyniczne elity polityczne dwudziestolecia międzywojennego miała być odwetem autora na władzach sanacyjnych. Tadeusz Dołęga-Mostowicz, wówczas dziennikarz, krytykował poczynania rządu i marszałka Piłsudskiego. Ponieważ nie reagował na ostrzeżenia, został porwany, pobity i porzucony za miastem. Wydawało sę, że książka o bezrobotnym urzędniku pocztowym z prowincji będzie jedynie osobistą zemstą za samosąd. Nikt wówczas nie przypuszczał, że opowieść o karierze politycznej prostaka i ignoranta będzie cieszyć się tak wielkim powodzeniem i pozostanie aktualna przez kolejne dekady.

Przeniesienia legendarnej powieści o kultowym już karierowiczu na deski Teatru Syrena podjął się mistrz musicalu Wojciech Kościelniak. Przygotował on widowisko muzyczne z licznymi piosenkami, do których muzykę napisał Piotr Dziubek. Autorem choreografii jest dobrze już znany naszym widzom, wielbicielom przedstawienia Halo Szpicbródka, Jarosław Staniek. Pełen uroku świat przedwojennej Polski uwspółcześnił scenograf Damian Styrna. Kostiumy zaprojektowała Bożena Ślaga (Dzieci z Bullerbyn). Dzięki takiemu zespołowi realizatorów powstał barwny, ale i ostry w wyrazie musical.

W rolę Nikodema Dyzmy bezwzględnie pnącego się na wyżyny społeczne po szczeblach kariery wcielił się Przemysław Bluszcz (pamiętny Tadek w dramacie W dół kolorowym wzgórzem, menedżer grupy Dżem w filmie Skazany na bluesa, ks. Edmund w Made in Poland i Benek Cygan w spektaklu Ballada o Zakaczawiu). U jego boku występują Marta Walesiak i Barbara Melzer (obie, na zmianę, grają postać Lali) i Anna Terpiłowska w roli Mańki. Naiwną i eteryczną Ninę grają, na zmianę, Emilia Komarnicka i Karolina Michalik. W roli Żorża występuje Przemysław Glapiński.

Reżyseria:
Wojciech Kościelniak

Obsada:
Przemysław Bluszcz (Nikodem Dyzma)
Emilia Komarnicka (Nina)
Karolina Michalik (Nina)
Anna Terpiłowska (Mańka)
Marta Walesiak (Lala)
Barbara Melzer (Lala)
Piotr Siejka (Kunicki)
Przemysław Glapiński (Żorż)
Jacek Zawada (Krzepicki)
Jacek Pluta (Wareda)
Albert Osik (Jaszuński)
Michał Konarski (Boczek)
Wiktor Korzeniowski (Goniec)
Tancerki Teatru Syrena
Tancerze Teatru Syrena

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook