CBA - Centralny Basen Artystyczny

CBA - Centralny Basen Artystyczny

Kiedy: 11.7.2009 - 31.8.2009

Centralny Basen Artystyczny zaprasza na niezwykłe wydarzenie POLSKA SCENA TAŃCA / PRZEGLĄD czyli prezentację najciekawszych teatrów tańca współczesnego z całej Polski.

Szczegóły wydarzenia

Rozpoczynające się wakacje zawsze łączą się z wyjazdami, z możliwością zobaczenia i poznania nowych ludzi, miejsc, projektów. Tym razem BASEN postanowił zaprosić artystycznych wędrowców i poszukiwaczy do Warszawy. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przez dwa letnie miesiące Centralny BASEN Artystyczny proponuje trzynaście spektakli realizowanych przez zespoły teatralne sceny tańca współczesnego z całej Polski. Zawsze w sobotę i niedzielę, w lipcu i w sierpniu.

W Warszawie nie było dotąd ogólnopolskiego przeglądu propozycji artystycznych scen tańca, który zapewniłby przez dwa miesiące możliwość zarówno poznania osiągnięć artystów, jak również ich konfrontacji, który pokazywałby bogactwo i siłę jaka tkwi w tańcu, jego uniwersalizm i niezależność. Osiem zespołów zapewnia różnorodność stylów choreograficznych i wielość dróg poszukiwania nowego wyrazu artystycznego.

Centralny BASEN Artystyczny rozpoczyna pierwszy etap regularnej promocji sztuki tańca współczesnego, która do tej pory na warszawskich scenach gości przede wszystkim tylko z okazji festiwali. Zamierzeniem CBA jest stworzenie stałego miejsca wspierającego także realizację projektów niezależnych, miejsca umożliwiającego rozwój, miejsca „zderzającego” twórczość różnych artystów. Jest to pierwszy krok do nawiązania stałej współpracy z prekursorami profesjonalnej sceny tańca w Polsce i regularnej prezentacji osiągnięć polskich i zagranicznych tancerzy i choreografów.

Najważniejszy celem przeglądu jest zainspirowanie, zaciekawienie i rozbudzenie widzów-odbiorców, oswojenie ich z tańcem współczesnym, pokazanie, że sztuka ta ma wartość i znaczenie równorzędne z innymi dziedzinami sztuki, takimi jak muzyka, opera, balet czy teatr dramatyczny.

Na scenach Centralnego BASENU Artystycznego wystąpią:

  Kielecki Teatr Tańca („Metamorfozy”),
  Lubelski Teatr Tańca („N.N.Wacławowi Niżyńskiemu”, „48/4”),
  D & A dance action („Daleko od ciała”),
  Krakowski Teatr Tańca z Nowohuckiego Centrum Kultury („Cicindela”, „Ballada o ciszy”) - imprezy odwołane z powodu choroby jednego z tancerzy,
  Teatr Okazjonalny z Sopotu („Powiększenie”, „Alchemik halucynacji”, „Infantka”),
  Teatr Nowy z Łodzi („Przed południem, przed zmierzchem”),
  Teatr Patrz Mi Na Usta („Dziewczęta z zajęczego wzgórza”),
  Gliwicki Teatr Tańca („Chodnik 05”).

Na pewno warto przyjść i warto zobaczyć, spotkać się z Artystami – Centralny BASEN Artystyczny – ZAPRASZA !

Gdzie:

 • Klub Basen, Konopnickiej 6, Warszawa

Facebook