Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Liu Libin, Życie między niebem a ziemią

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Ceny biletów:
  - 50zł - normalny
  - 40zł - ulgowy

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Życie między niebem a ziemią


Spektakl w reżyserii Liu Libina


Monodram Życie między niebem a ziemią jest adaptacją noweli Prawdziwa historia Ah Q wybitnego chińskiego pisarza Lu Xuna.

Jest zimna, deszczowa noc, wieje przenikliwy jesienny wiatr. Ah Quei zostaje stracony przez ścięcie za przynależność od Chińskiej Partii Rewolucyjnej, a jego dusza rozpoczyna wędrówkę po Weizhuang, mieście, w którym bohater mieszkał przed śmiercią.

Rozgoryczony duch patrzy wstecz na swoje krótkie życie i próbuje zrozumieć przyczynę swego nieszczęsnego losu, ale ani mądrzy mężowie, ani wysoko urodzeni panowie, ani jego wróg nie są w stanie mu pomóc. Nie znajduje wytłumaczenia dla swojej śmierci. Czuje, że otacza go zimny, nienawistny świat.

Zakłopotany i rozzłoszczony duch próbuje sam odpowiedzieć na swoje pytanie, a gdy mu się to nie udaje, wzdycha bezradnie, zawieszony w życiu między niebem a ziemią, a jego rozważania o naturze ludzkiej przyjmują formę szarego, płaczącego smutkiem deszczu.


Zhejiang Drama Ensemble

 • Reżyseria — Liu Libin
 • Tekst — Yang Zhankun, na podstawie tłumaczenia Yu Yi
 • Występuje — Su Xiaogang (Teatr Narodowy w Pekinie)
 • Dekoracje malarskie, światło i scenografia — Deng Wen
 • Dźwięk — Yang Zhankun
 • Opracowanie sceniczne — Liu Huan, Diao Wei
 • Premiera — planowana na rozpoczęcie sezonu 2016/2017

Liu Libin (ur. 1953, Chiny) jest przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Centralnej Akademii Teatralnej w Pekinie, gdzie pełnił też funkcję wicerektora i dziekana wydziału aktorskiego. Jest także opiekunem studiów doktoranckich, przewodniczącym Komitetu Sztuk Widowiskowych Chińskiego Instytutu Sztuk Dramatycznych, wiceprzewodniczącym Azjatyckiego Centrum Edukacji Teatralnej, członkiem Grupy Rewizyjnej Sztuki w Narodowym Urzędzie Stopni Naukowych i członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.

Liu Libin został wyróżniony Nagrodą za Nowatorstwo i Złotym Lwem, przyznawanymi przez Ministerstwo Kultury w Chinach. Przygotowany przez niego kurs nauczania „Kreacja pełnej postaci” otrzymał wyróżnienie przyznane przez miasto Pekin, pierwszą Nagrodę Szkolnictwa i Zasług Edukacyjnych w Pekinie oraz pekińską nagrodę dla najlepszych wykładowców. Jego dorobek reżyserski obejmuje spektakle: Burza, Pekińczycy, Trzy siostry, Wieczór Trzech Króli, Jak wam się podoba, Sługa dwóch panów, Świeżo malowane, Turandot, Wen Na zeszła z drzewa, japoński musical Kot, który chce zostać człowiekiem (chiński dyrektor wykonawczy), brytyjski musical dla dzieci Piernikowy ludzik, musical Hipokryta (główny reżyser, autor adaptacji), Kontrabas (monodram), Czerwone niebo i Wiejskie wspomnienia. Wśród jego publikacji wymienić można: Badania psychologii twórczej aktora, O kreacji postaci, O koncepcji performansu, O naturze i Zastosowanie reguł i metod realizmu do stworzenia i wykorzystania naukowego systemu nauczania sztuki performansu.

Działalność dydaktyczną rozpoczął w 1977 roku. Od tamtej pory zajmuje się głównie uczeniem studentów specjalizacji aktorskiej, a także praktyką artystyczną i teoretyczną refleksją nad aktorstwem.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Wrocławski Teatr Współczesny, Rzeźnicza 12, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/zycie-miedzy-niebem-ziemia

Facebook