Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Romeo Castellucci - Zstąp, Mojżeszu

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Spektakl dozwolony dla widzów od lat 18.
Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Zstąp, Mojżeszu


Spektakl w reżyserii Romea Castellucciego


Spektakl transfiguruje wybrane sytuacje z życia Mojżesza przedstawione w biblijnej Księdze Wyjścia. Podobnie jak Mojżesz Michała Anioła z tekstu Freuda, prorok monoteizmu to człowiek, który musi zareagować na trudności, które Bóg – pozbawiony imienia i wizerunku – piętrzy przed nim od samego początku, od chwili, gdy porzuca go jako noworodka w wodach Nilu. Postać Mojżesza jest rozproszona w wielu scenach, na przekór narracji biograficznej, odwołując się do koncepcji, uczuć i przeczuć objawienia, które jest żywe także i dziś, w naszych czasach. Widz może z bliska przyjrzeć się Mojżeszowi, obecnemu w każdym elemencie spektaklu, w scenkach i fragmentach, w psychicznych wibracjach, które pojawiają się jak zmarszczki na czasoprzestrzeni życia. Widzimy go zarówno w typowej, znanej inkarnacji, jak i w mniej oczywisty sposób, jako banitę.

Tytuł odwołuje się do słynnej pieśni religijnej, wykonywanej w Ameryce przez niewolników, którzy identyfikują się z ludem wybranym, zapowiadającej powrót do Afryki. Izraelici powracający z wygnania z Babilonu i – dzięki Mojżeszowi – z niewoli egipskiej, byli dla nich symbolem przyszłego wyzwolenia. Dziś śpiew niewolników można odczytać jako diagnozę naszej kondycji – niematerialnego niewolnictwa, wygnania z bytu.

Spektakl opowiada o wszystkim, co znajduje się „pomiędzy”.


Socìetas Raffaello Sanzio:

 • Reżyseria, scenografia, kostiumy i światła — Romeo Castellucci
 • Tekst — Claudia i Romeo Castellucci
 • Występują — Rascia Darwish, Gloria Dorliguzzo, Luca Nava, Stefano Questorio, Sergio Scarlatella i trzech statystów
 • Muzyka  — Scott Gibbons
 • Współpraca scenograficzna —  Massimiliano Scuto
 • Rzeźby na scenie, protezy i maszyny —  Giovanna Amoroso, Istvan Zimmermann
 • Wykonanie kostiumów —  Laura Dondoli
 • Producent —  Benedetta Briglia, Cosetta Nicolini
 • Premiera — 4 listopada 2014

Romeo Castellucci (ur. 1960, Włochy) ukończył malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. W 1981 roku, wraz z Claudią Castellucci i Chiarą Guidi, założył Socìetas Raffaello Sanzio. Od tamtej pory wyreżyserował wiele spektakli, pełniąc również rolę scenarzysty, projektanta kostiumów, reżysera światła i autora oprawy muzycznej. Jego spektakle, łączące w sobie wiele dyscyplin sztuki, zaprezentowano dotychczas w ponad pięćdziesięciu krajach. Castellucci tworzy linie dramatyczne, nie uznając prymatu literatury – jego teatr jest bardzo plastyczny, wielopiętrowy, wizyjny. Reżyser wypracował język, który jest zrozumiały, tak jak zrozumiałe mogą być muzyka, rzeźba, malarstwo i architektura. Od 2006 roku pracuje indywidualnie. Jego spektakle regularnie goszczą w najbardziej prestiżowych teatrach, operach i na najważniejszych festiwalach na świecie.

Castellucci wystawił wiele spektakli muzycznych i operowych, takich jak: Walka według Monteverdiego, Parsifal Wagnera (nagroda Europe Francophone, 2011), Łabędzi śpiew Schuberta, Orfeusz i Eurydyka Glucka, Neither Feldmana i Święto wiosny Strawińskiego. Ma też w swoim dorobku utwory dramaturgiczne, m.in. Theatre of Socìetas Raffaello Sanzio (Routledge, 2007) i Itinera. Trajectoires de la forme, Tragedia Endogonidia (Actes Sud, 2008).

Castellucci jest kawalerem Orderu Sztuki i Literatury przyznanego przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej (2002), a także laureatem Złotego Lwa za całokształt twórczości (Biennale Teatralne w Wenecji, 2013), nagrody dla najlepszego reżysera operowego („Opernwelt”, 2014) i nagrody Ubu (1997, 2000, 2004 i 2006 ze specjalnym wyróżnieniem). Otrzymał Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu zagranicznego za Oresteję (komedia organiczna?) (Festiwal Teatralny Ameryk, Kanada, 1996), nagrodę za najlepszy spektakl zagraniczny za Genesi. Z muzeum snu (Festiwal Teatralny w Dublinie, 2000) oraz nagrodę na festiwalu Bitef w Belgradzie za O Twarzy. Wizerunek Syna Boga (2012).

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • ATM Scena, Dwa Światy 1, Bielany Wrocławskie

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/zstap-mojzeszu

Facebook