Olimpiada Teatralna (Program Instytutu Grotowskiego) - Szczęśliwe dni - Maja Komorowska, Adam Ferency

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Program Instytutu Grotowskiego)


Szczęśliwe dni


Spektakl w reżyserii Antoniego Libery z udziałem Mai Komorowskiej i Adama Ferency


Pochodząca z 1961 roku dwuaktówka jest zaledwie jednym spośród utworów autorstwa irlandzkiego dramaturga, prozaika i eseisty, które Antoni Libera przeniósł na deski teatralne. Jego rozmiłowanie w twórczości Samuela Becketta sięga jednak daleko głębiej – jest on znawcą i tłumaczem wszystkich jego sztuk dramatycznych, wybranych esejów i wierszy, a także członkiem amerykańskiego Samuel Beckett Society. Być może dlatego Antoni Libera osiągnął w reżyserowaniu sztuk twórcy teatru absurdu prawdziwe mistrzostwo. Szczęśliwe dni (z Mają Komorowską w roli Winnie i Adamem Ferencym w roli Williego) są tego najlepszym dowodem. Mówi się, że siła Beckettowskich inscenizacji Antoniego Libery bierze się stąd, że nie są one identyczne z literackimi pierwowzorami. W przypadku Szczęśliwych dni rzecz ma się podobnie z aktorskimi kreacjami, które stworzone zostały jakby nieco wbrew samemu autorowi. Dzięki temu Antoni Libera, w stworzonym przez siebie i tożsamym z tekstem utworu świecie scenicznym, wnika głęboko pod powierzchnię słów, unika uproszczeń i utartych konwencji, dając w Szczęśliwych dniach, już po raz kolejny, dowód znakomitego opanowania niełatwej, przesiąkniętej pesymizmem, teatralnej narracji Samuela Becketta.


Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

 • Reżyseria i przekład ― Antoni Libera
 • Występują ­― Maja Komorowska, Adam Ferency
 • Scenografia ― Ewa Starowieyska
 • Asystentka scenografa ― Anna Klikowicz
 • Światło ― Rafał Rudkowski
 • Dźwięk ― Dariusz Kamiński
 • Charakteryzacja ― Izabela Jahnz
 • Inspicjent ― Barbara Zając
 • Produkcja ― Piotr Duda
 • Premiera ― 30 listopada 1995

Maja Komorowska (ur. 1937, Polska) jest aktorką teatralną i filmową, pedagogiem, profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w roku 1963 zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. W latach 1961–1968 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium (od 1965 roku we Wrocławiu) pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Zagrała rolę Tarudanta w Księciu Niezłomnym, wystąpiła także w pierwszym wariancie Akropolis. Grała następnie we wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie. Współpracowała z Bohdanem Korzeniewskim, Krzysztofem Warlikowskim i Krystianem Lupą. Wielkie znaczenie dla polskiej kinematografii ma jej udział w filmach znakomitych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Edwarda Żebrowskiego, Andrzeja Wajdy, Zbigniewa Zapasiewicza oraz Krzysztofa Zanussiego. Wystąpiła w filmach zagranicznych, m.in. u Istvána Szabó i Judit Elek. Stworzyła także wiele ról w teatrach telewizji.

Aktorka była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. Jest laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Letycji Douffet w spektaklu Letycja i Lubczyk przyznanej przez miesięcznik „Teatr” (1991). Za rolę Marii w Wymazywaniu w reżyserii Krystiana Lupy otrzymała nagrodę Feliks Warszawski dla najlepszej aktorki drugoplanowej (2001). Podobnym wyróżnieniem uhonorowano jej pierwszoplanową rolę (2007) w Na szczytach panuje cisza według Thomasa Bernharda. Jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przyznało artystce Nagrodę Indywidualną za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Cwał (1996). Za tę kreację otrzymała również Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku (1997) oraz Nagrodę Polskiego Instytutu Kultury w Moskwie oraz Nagrodę Polonii Amerykańskiej. W 2010 roku Ambasador Francji w Polsce wręczył jej insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury. W 2011 roku władze polskie uhonorowały artystkę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Artystka jest niezwykle aktywna zawodowo i stale bardzo zaangażowana w sprawy społeczne. Spotyka się z publicznością na całym świecie. Od lat należy do niekwestionowanej czołówki polskich aktorów.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Centrum Technologii Audiowizualnych, Wystawowa 1, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/szczesliwe-dni

Facebook