Olimpiada Teatralna (Program Instytutu Grotowskiego) - Alessandro Curti, Ostatnia taśma

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Ceny biletów:
    - 40zł - ulgowy
    - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Program Instytutu Grotowskiego)


Ostatnia taśma


Spektakl Alessandra Curtiego


Ostatnia taśma narodziła się z naszej fascynacji Beckettowską architekturą ciszy. Obudowanie życia dźwiękiem, otaczanie się dźwiękiem stało się dla nas podstawowym tropem kompozycji spektaklu. W naszej pracy zakładamy, że dźwięk jest wehikułem pamięci, a przez to i wehikułem czasu. Ostatnia taśma pozwala nam sprawdzić i uwydatnić przekonanie, że teatr także jest maszyną czasu. W jej centrum zawsze pozostanie cisza lub jej sceniczna namiastka, jaką jest pauza.

Przygotowując inscenizację Ostatniej taśmy, wychodzimy od sytuacji, w której młody aktor nagrywa swój głos, chcąc wykorzystać nagranie w przyszłości, gdy już będzie gotów na zmierzenie się z bohaterem Becketta. Najlepszym sprawdzianem tej gotowości jest próba przywołania Krappa już dziś – i tak przez trzydzieści lat.


  • Występuje ― Alessandro Curti
  • Reżyseria i inscenizacja ― Jarosław Fret
  • Tekst ― Ostatnia taśma Samuela Becketta, w przekładzie na język włoski Carla Fruttera
  • Premiera ― 6 lipca 2016

Alessandro Curti (ur. 1979, Włochy) w 1998 roku dołączył do grupy teatralnej Marcido Marcidorjs Famosa Mimosa, z którą rozpoczął pracę artystyczną trwającą osiem lat, skupioną na regularnej oraz intensywnej pracy z głosem. Wziął udział w ponad dwudziestu spektaklach zespołu. Ukończył DAMS (Wydział Sztuki, Muzyki i Teatru) na Uniwersytecie w Turynie. W kolejnych latach pracował z najważniejszymi artystami teatru w Europie: z Andrzejem Szczużewskim (aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego), z Robertą Carreri i Augusto Omolù (Odin Teatret, Dania), z Yvesem Lebretonem (student Etienne’a Decroux, twórcy współczesnej pantomimy abstrakcyjnej). Brał udział w projektach kierowanych przez Eugenia Barbę i Julię Varley (Odin Teatret) – występował w przedstawieniu Małżeństwo Medei w 2008 roku, a rok później w nowej wersji przedstawienia Ur-Hamlet. W latach 2007–2008 stworzył, wyreżyserował oraz grał w dwóch przedstawieniach: Silhouette; soirée théâtrale-chantante (kabaret teatralny) oraz I teraz: apokalipsa w Mahagonny (na podstawie libretta Bertolta Brechta do Rozkwitu i upadku miasta Mahagonny Kurta Weila). W tym czasie promował, organizował i prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży licealnej. Od roku 2009 mieszka we Wrocławiu i pracuje jako aktor w Teatrze ZAR, prowadzonym przez Jarosława Freta. Bierze udział w tryptyku Ewangelie dzieciństwa oraz w projekcie „Armine, Sister”. Z tym samym reżyserem w 2016 roku wystawił premierę spektaklu Ostatnia taśma Samuela Becketta w ramach programu Instytutu im. Jerzego Grotowskiego „Making Tomorrow’s Theatre”.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Gdzie:

  • Instytut Grotowskiego, Rynek - Ratusz 27, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/ostatnia-tasma

Facebook