Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Kuszenie cichej Weroniki

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Scena.

Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych

MTP, Poznań

22.10.2017 - 22.10.2017

Teatr Czarnego Tła

29.10.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
  - 30zł - ulgowy
  - 35zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Kuszenie cichej Weroniki


Spektakl w reżyserii Krystiana Lupy


Kuszenie cichej Weroniki powstało w 1997 roku jako druga część dyptyku pod wspólnym tytułem Dama z Jednorożcem w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Krystian Lupa zmierzył się w nim z zagadką kobiecości. Na podstawie opowiadania Roberta Musila zbudował studium zakorzenionych w kulturze mitów i przenoszonych z pokolenia na pokolenie kalek dotyczących miłości i kondycji kobiety. Tytułowa Weronika jest młodą dziewczyną, spętaną przez normy kulturowe i jednocześnie nieufną wobec natury. Odkrywa w sobie miłość do mężczyzny, przeczuwa jednak, że nigdy nie osiągnie ona fizycznego spełnienia. Tłumione uczucie wybucha z nową siłą w zderzeniu z lubieżnym, beznamiętnym kusicielem. Gęste od znaczeń, nasycone erotyzmem, niemal oniryczne przedstawienie ze znakomitymi kreacjami Ewy Skibińskiej w roli Weroniki i Krzesisławy Dubielówny w roli Ciotki oraz niepokojącą muzyką Jacka Ostaszewskiego.

W 1999 roku spektakl przeniesiono do Teatru Telewizji. Na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego został wznowiony specjalnie na festiwal „Świat miejscem prawdy” w 2009 roku.


Teatr Polski we Wrocławiu

 • Adaptacja, własne teksty, reżyseria i scenografia ― Krystian Lupa
 • Tekst ― według opowiadania Die Versuchung der stillen Veronika Roberta Musila w tłumaczeniu Zofii Rybickiej
 • Występują ― Krzesisława Dubielówna, Mariusz Kiljan, Ewa Skibińska, Adam Szczyszczaj
 • Muzyka ― Jacek Ostaszewski
 • Asystent scenografa ― Piotr Skiba
 • Koordynator projektu ― Hanna Frankowska
 • Premiera ― 17 maja 1997, wznowienie ― 29 czerwca 2009

Krystian Lupa (ur. 1943, Polska) jest reżyserem, scenografem, autorem scenariuszy, adaptatorem, tłumaczem i pedagogiem. Ukończył grafikę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po studiach związał się z Teatrem im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, gdzie z grupą młodych aktorów prowadził poszukiwania nowych form teatralnego wyrazu, i Starym Teatrem w Krakowie, który stał się miejscem, w którym Lupa pracował najczęściej. Okres jeleniogórski to przede wszystkim spektakle autorskie, manifesty artystyczne – Przezroczysty pokój i Kolacja, oraz inscenizacje sztuk Witkacego – Nadobnisie i koczkodany, Pragmatyści i Maciej Korbowa i Bellatrix. W przedstawieniach krakowskich, takich jak Marzyciele Musila, Bracia Karamazow według Dostojewskiego, Malte albo tryptyk marnotrawnego syna według Rilkego, Kalkwerk według Bernharda i dwie inscenizacje Lunatyków Brocha, reżyser zgłębiał sytuację duchową człowieka w okresie wielkiej przemiany kulturowej. Kalkwerk rozpoczął przygodę Lupy z twórczością Bernharda (kolejne premiery: Immanuel Kant, Rodzeństwo, Auslöschung – Wymazywanie, Na szczytach panuje cisza, Zaburzenie, Wycinka Holzfällen oraz Plac Bohaterów). Od Immanuela Kanta rozpoczęła się stała współpraca Lupy z Teatrem Polskim we Wrocławiu – powstały tam później Dama z jednorożcem według Hanny Wendling Brocha i Kuszenia cichej Weroniki Musila, Prezydentki Schwaba, Azyl według Na dnie Gorkiego, Poczekalnia.0 napisana przez reżysera na podstawie improwizacji aktorów, a także Wycinka Holzfällen według Bernharda i Proces według Kafki. Inne ważne przedstawienia Lupy to: Powrót Odysa Wyspiańskiego, Mistrz i Małgorzata według Bułhakowa, Stosunki Klary Loher, Zaratustra według Nietzschego i Schleefa, Factory 2 osnute na biografii Andy’ego Warhola, a także dyptyk Persona. Marilyn i Persona. Ciało Simone. Dla wielu przedstawicieli młodego pokolenia reżyserów Lupa jest mistrzem artystycznym i przywódcą duchowym. Zdobywca wielu prestiżowych nagród teatralnych w Polsce i za granicą, w tym Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Nagrody im. Leona Schillera i Europejskiej Nagrody Teatralnej.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Teatr Polski, ul. Gabrieli Zapolskiej 3, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/kuszenie-cichej-weroniki

Facebook