Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Heiner Goebbels, Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy ręką

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy ręką


Spektakl w reżyserii Heinera Goebbelsa


Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy łokciem i ręką to naładowane wybuchową energią dzieło, łączące w sobie elementy muzyczne i teatralne, które działa na zasadzie reakcji łańcuchowej: myśl zmienia się w słowa, a następnie w działania, dźwięki, ogień i dym. Na skutek wymyślnych eksperymentów i działań niespokojnego ducha-aktora powstaje fantastyczny pejzaż dźwiękowy. Scena staje się laboratorium, w którym przeprowadzane są badania łamiące wszelkie naukowe standardy, i które równocześnie stanowi scenę dla dzieła muzyczno-teatralnego wykraczającego poza klasyczne schematy gatunku i niepoddającego się klasyfikacji. Max Black nie jest biografią ani portretem wybitnego filozofa i logika Maxa Blacka, urodzonego w 1909 roku w Baku, ale czerpie inspirację z jego słynnego eseju On Vagueness (O nieostrości), ponieważ sednem sztuki jest niejednoznaczność (określana przez logików nieostrością). Heiner Goebbels odrzuca tradycyjne formy dramatyczne, aby odkryć świat, w którym maszyny, ogień i elektryczność, hałasy i melodie tworzą własne historie, stając się instrumentami kreującymi polifoniczną opowieść.


Elektroteatr im. Konstantina Stanisławskiego

 • Muzyka i reżyseria — Heiner Goebbels
 • Tekst — na podstawie zapisków Maxa Blacka, Georga Christopha Lichtenberga, Paula Valéry’ego, Ludwiga Wittgensteina
 • Występuje — Aleksander Pantielejew
 • Dźwięk — Willi Bopp, Aleksander Michlin
 • Kostiumy — Jasmin Andreae, Anastasija Niefiedowa
 • Światło i scenografia — Klaus Gruenberg
 • Sampling na żywo — Władimir Gorlinski
 • Premiera — 7 października 2015

Heiner Goebbels (ur. 1952, Niemcy) jest kompozytorem i reżyserem. Studiował socjologię i muzykę. W jego dorobku znajdują się utwory musicalowe, koncerty z elementami inscenizacji, utwory radiowe oraz utwory kameralne i orkiestrowe (album Surrogate Cities). Jako kompozytor współpracuje z najlepszymi zespołami, orkiestrami i dyrygentami. Od początku lat dziewięćdziesiątych skomponował szereg głośnych utworów teatru muzycznego, m.in. Schwarz auf Weiss, Max Black, Eislermaterial, Hashirigaki, Krajobraz z dalekimi krewnymi, Eraritjaritjaka, Stifters Dinge, Songs of Wars I Have Seen, I Went to the House but Did Not Enter i When the Mountain Changed It’s Clothing (2012), które zagrał jako dyrygent na najważniejszych festiwalach w Europie, Ameryce Południowej i Północnej, Australii i Azji. Jest twórcą instalacji, m.in. na zamówienie Centrum Pompidou (Paryż), MAC (Lyon), Mathildenhöhe (Darmstadt) i wystawy Documenta (Kassel).

Heiner Goebbels jest profesorem w Instytucie Teatrologii Stosowanej na Uniwersytecie im. Justusa Liebiga w Giessen i rektorem Akademii Teatralnej w Hessen. Jest zdobywcą licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień, m.in. za dzieła muzyczne, teatralne i radiowe, oraz dwóch nominacji do Nagrody Grammy. Otrzymał Międzynarodową Nagrodę Ibsena (2012) oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Birmingham. W latach 2012–2014 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Ruhrtriennale. Przeniósł na scenę także rzadko wystawiane opery Europeras 1 i 2 Johna Cage’a (2012), Delusion of the Fury Harry’ego Partcha (2013) oraz De Materie Louisa Andriessena (2014).

Ma w dorobku wiele płyt w katalogu ECM (dwie nominacje do Nagrody Grammy). Opublikował m.in. Komposition als Inszenierung (2002) i Ästhetik der Abwesenheit (2012). W języku polskim ukazała się jego książka Przeciw Gesamtkunstwerk (Kraków 2015). Mieszka we Frankfurcie nad Menem.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Wrocławski Teatr Współczesny, Rzeźnicza 12, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/max-black-czyli-62-sposoby-wsparcia-glowy-reka

Facebook