Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Pippo Delbono, Ewangelia

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Ewangelia


Spektakl w reżyserii Pippo Delbono


Ewangelia bierze swój początek z sugestii odczytanych w muzyce Enza Avitabilego, sugestii poetyckich, a także ze wspomnień chorwackich aktorów i tancerzy, którzy bazując na swoim doświadczeniu i profesjonalizmie, przedstawią na scenie siebie, swoje historie i życie, często głęboko naznaczone traumatycznymi wydarzeniami okrutnej wojny, która zmieniła historię, miejsca i granice ich kraju. Granice, które podczas powstawania Ewangelii zostały opanowane przez masy ludzi uciekających przed straszliwymi wojnami w poszukiwaniu schronienia na starym kontynencie.


Compagnia Pippo Delbono

 • Koncepcja, reżyseria, projekcje filmowe ― Pippo Delbono
 • Występują ― Gianluca Ballarè, Bobò, Margherita Clemente, Pippo Delbono, Ilaria Distante, Simone Goggiano, Mario Intruglio, Nelson Lariccia, Gianni Parenti, Alma Prica, Pepe Robledo, Grazia Spinella, Nina Violić, Safi Zakria, Mirta Zečević; w projekcjach występują uchodźcy z ośrodka PIAM w Asti (Włochy), aktorzy Compagnia Pippo Delbono i Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu
 • Muzyka na orkiestrę i chór wielogłosowy ― Enzo Avitabile
 • Dyrygent ― Gabriele Di Iorio
 • Scenografia ― Claude Santerre
 • Kostiumy ― Antonella Cannarozzi
 • Reżyseria światła i kierownik techniczny ― Fabio Sajiz
 • Światło i wideo ― Orlando Bolognesi
 • Dźwięk ― Matteo Ciardi
 • Menadżerki ― Silvia Cassanelli, Alessandra Vinanti
 • Menadżerka tournée ― Raffaella Ciuffreda
 • Pracownia scenografii i kostiumu ― Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu
 • Produkcja ― Emilia Romagna Teatro Fondazione, Chorwacki Teatr Narodowy w Zagrzebiu
 • Koprodukcja ― Théâtre Vidy Lausanne, Maison de la culture d’Amiens – Centre de Création et de Production, Théâtre de Liège
 • Współpraca ― Cinémathèque suisse w Lozannie, Teatro Comunale di Bologna
 • Podziękowania ― Fabrice Aragno, Antoine Bataille, Francesca Catricalà, Teatro Nuovo di Mirandola
 • Premiera ― 12 stycznia 2016

Pippo Delbono (ur. 1959, Włochy) jest pisarzem, aktorem i reżyserem. Swoją edukację rozpoczynał od teatru tradycyjnego, a następnie studiował w Danii sztukę teatru orientalnego, pracując rygorystycznie nad ciałem i głosem, oraz uczestniczył w pracy Piny Bausch.

Na początku lat osiemdziesiątych założył zespół Compagnia Pippo Delbono, z którym stworzył większość swoich spektakli – od Il Tempo degli Assassini (1987) do Orchidee (2013). Spotkanie z osobami społecznie zmarginalizowanymi stało się punktem zwrotnym w jego poetyckich poszukiwaniach – dzięki niemu narodził się spektakl Barboni (1997). Przedstawienia Compagnia Pippo Delbono, m.in. La rabbia, Guerra, Esodo, Gente di plastica, Urlo, Il silenzio, Questo buio feroce, La Menzogna, Racconti di giugno prezentowane były w ponad pięćdziesięciu krajach. Henryk V – jedyny spektakl wystawiony na podstawie istniejącej sztuki – był jedyną włoską inscenizacją Szekspira, która otrzymała zaproszenie londyńskiej Royal Shakespeare Company. W 2009 roku we Wrocławiu Pippo Delbono otrzymał Europejską Nagrodę „Nowe Rzeczywistości Teatralne”.

W Teatro Sperimentale w Spoleto Delbono wystawił operę Studio per Obra Maestra (2007), w Teatrze Wielkim w Poznaniu Don Giovanniego (2014), a w Teatro San Carlo w Neapolu Rycerskość wieśniaczą (2012) i Madame Butterfly (2014).

Od wielu lat Delbono interesuje się językiem filmu. W 2003 roku nakręcił dokument Guerra, który został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i otrzymał nagrodę im. Davida Di Donatello dla najlepszego filmu dokumentalnego. Wyreżyserował też filmy Krzyk (2006), Lęk (2009), zrealizowany w całości za pomocą telefonu komórkowego, oraz Amore Carne (2011). Jest również autorem filmu krótkometrażowego La visite. Versailles z Michaelem Lonsdalem, powstałego na zamówienie Francuskiego Ministerstwa Kultury, a także współautorem filmu krótkometrażowego Blue Sofa (2009). Jego najnowszy film, Krew, otrzymał nagrodę Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Filmowych, honorowe wyróżnienie na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Lizbonie i Grand Prix Publiczności na Festiwalu Filmowym w Zagrzebiu. W 2014 roku Festiwal Rochelle zaprezentował pełną retrospektywę jego filmów. W lipcu 2016 Delbono był gościem retrospektywy na XVI MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Jako aktor wystąpił w wielu filmach, m.in. w Jestem miłością Luki Guadagnino, Ja i ty Bernarda Bertolucciego, Goltzius and the Pelican Company Petera Greenawaya, Henri Yolande Moreau, Un château en Italie Valerii Bruni Tedeschi, Atlit Shirel Amitay, Pulce non c’è Giuseppe Bonito Transeurope Hotel Luigiego Cinquego, Cha Cha Cha Marca Risiego.

Jest autorem książek Barboni. Il teatro di Pippo Delbono (Ubulibri) i Mon Théâtre (Actes Sud). Napisał także sztukę Dopo la battaglia (Barbès), która otrzymała nagrodę Ubu za najlepszą sztukę (2011; spektakl z udziałem skrzypka Alexandra Bălănescu i Opery Paryskiej).

We wrześniu 2014 roku zaprezentował wystawę-performans Ma mère et les autres (Moja matka i inni) w Maison Rouge w Paryżu.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • ATM Scena, Dwa Światy 1, Bielany Wrocławskie

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/ewangelia

Facebook