Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Robert Wilson, Ostatnia taśma Krappa

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Ostatnia taśma Krappa


Spektakl Roberta Wilsona


Ostatnia taśma Krappa Samuela Becketta to monodram-dialog. Aktor na scenie prowadzi rozmowę z własnym głosem, nagranym wiele lat wcześniej. Stary człowiek, siedzący samotnie w swojej „norze” w dniu własnych urodzin, przygotowuje się do nagrania kroniki opisującej miniony rok swojego życia, tak jak robił to w każde urodziny od czasów młodości. Przygotowując się do nagrania, słucha taśmy sprzed około trzydziestu lat, zarejestrowanej pod koniec roku, który mógł być ostatnim naprawdę szczęśliwym rokiem w jego życiu. Zgorzkniały, śmieszny i cyniczny stary człowiek z trudem rozpoznaje siebie w głosie z młodości, w którym pobrzmiewają zuchwałość, romantyzm i pewność siebie.

Robert Wilson jest nie tylko reżyserem i scenografem, lecz także – po raz pierwszy od spektaklu Hamlet: Monolog (zagranego po raz ostatni w 2000 roku) – aktorem. Dzieło daje twórcy możliwość zaprezentowania talentu aktorskiego, będąc, co typowe u Wilsona, bardzo precyzyjnym, rygorystycznie realizowanym połączeniem ruchu, światła i dźwięku, a równocześnie strukturą dającą wiele swobody pozwalającej na spontaniczność reakcji. Wszystko to sprawia, że oglądanie gry Wilsona na żywo to ekscytujące przeżycie.

Wilsona często porównuje się do Becketta – obaj są mistrzami surowej prostoty, której osiągnięcie jest jednym z najtrudniejszych zadań, jakie może postawić przed sobą artysta. Nic w spektaklu nie jest zbędne – żadne słowo ani ruch. Podczas trwającego zaledwie godzinę przedstawienia Beckett i Wilson za pomocą kilku pociągnięć pędzla malują wizję świata, osobistą i lokalną, a zarazem uniwersalną. Sue Jane Stoker

Change Performing Arts

 • Reżyseria, występuje — Robert Wilson
 • Tekst — na podstawie Ostatniej taśmy Krappa Samuela Becketta
 • Kostiumy i współpraca scenograficzna — Yashi
 • Światła — A.J. Weissbard
 • Dźwięk — Peter Cerone, Jesse Ash
 • Współpraca reżyserska — Sue Jane Stoker
 • Produkcja — Fondazione CRT Milano
 • Premiera — 28 czerwca 2009

Robert Wilson (ur. 1941, Stany Zjednoczone) należy do czołowych artystów światowego teatru i sztuk wizualnych. „New York Times” określił go „gigantem teatru eksperymentalnego i innowatorem poszukującym nowych sposobów wykorzystania czasu i przestrzeni na scenie”. Jego dzieła sceniczne w niekonwencjonalny sposób łączą wiele środków i dyscyplin artystycznych, m.in. taniec, ruch, światło, rzeźbę, muzykę i tekst. Obrazy Wilsona wywierają silne wrażenie estetyczne i niosą ładunek emocjonalny, a jego spektakle cieszą się uznaniem widzów i krytyków na całym świecie. Twórca studiował na Uniwersytecie w Teksasie i w Instytucie Pratta na Brooklynie, a następnie, w połowie lat sześćdziesiątych, założył w Nowym Jorku grupę teatralną Byrd Hoffman School of Byrds, z którą zrealizował swoje pierwsze ważne spektakle, m.in. Spojrzenie głuchego (1970) i List dla królowej Wiktorii (1974–1975). Wraz z Philipem Glassem stworzył nowatorską operę Einstein na plaży (1976). Współpracował z wieloma pisarzami i muzykami, m.in. Heinerem Müllerem, Tomem Waitsem, Susan Sontag, Laurie Anderson, Williamem Burroughsem, Lou Reedem i Jessye Norman. Stworzył też oryginalne inscenizacje znanych arcydzieł, m.in. Ostatniej taśmy Krappa Becketta, Madam Butterfly Pucciniego, Peleasa i Melisandy Debussy’ego, Opery za trzy grosze Brechta i Weilla, Fausta Goethego, Bajek La Fontaine’a i Odysei Homera. Jego rysunki, obrazy i rzeźby prezentowane były na setkach wystaw indywidualnych i zbiorowych, a wiele z nich trafiło do kolekcji prywatnych i muzeów na całym świecie.

Wilson ma na swoim koncie wiele nagród, nominacji i wyróżnień, m.in. nominację do nagrody Pulitzera, dwie nagrody Premio Ubu, Złotego Lwa na Biennale w Wenecji i nagrodę Oliviera. Należy do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury i Niemieckiej Akademii Sztuki. Jest komandorem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury, oficerem Legii Honorowej i kawalerem niemieckiego Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Watermill Center, laboratorium sztuk w Water Mill.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Wrocławski Teatr Współczesny, Rzeźnicza 12, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/ostatnia-tasma-krappa

Facebook