Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Theodoros Terzopoulos, Prometeusz w okowach

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Prometeusz w okowach


Spektakl w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa


Pomiędzy Prometeuszem a Zeusem, który doszedł do władzy, rodzi się konflikt. Za jego sprawą Prometeusz, który musi być wciąż czujny i kreatywny, dzieli się z ludzkością przemyśleniami o filozofii, sztuce i polityce. W Prometeuszu narasta wewnętrzny spór między dionizyjskim instynktem a apollińską logiką. O wyjątkowości bohatera przesądza nie tyle jego bezkompromisowość i wiara we własne przekonania, ile jego głęboko pojednawcze myślenie.

We współczesnym świecie mit o Prometeuszu znalazł się na marginesie Historii, Historia na marginesie Pamięci, a Pamięć na marginesie Czasu. Czas został zatrzymany, a Prometeusz porusza się w nim jak we mglistym wspomnieniu, tworzywie, które co rusz poddawane jest recyklingowi w pustynnym krajobrazie. Prometeusz snuje opowieść o fragmentach swoich przeżyć, jakby składały się na koszmar z przyszłości, która bezlitośnie definiuje czas teraźniejszy. Zewsząd jednak otacza go pustynia i jego błaganie pozostaje bez odpowiedzi. Obsesyjnie powracające słowa są dowodem na to, że na linii ciało–znaczenie dochodzi do zwarć/spięć. Wściekłość i łzy opłakujące wielokrotnie poniesioną klęskę trwają nieskończoność.

Ta archetypiczna tragedia zawiera na dodatek jedno z kluczowych wydarzeń mitologii greckiej: spotkanie Prometeusza z uciekającą Io. Można powiedzieć, że jest to spotkanie dwóch przegranych. Ktoś mógłby je także porównać z dwoma przecinającymi się aksonami. W punkcie przecięcia powstaje maksymalna energia i rodzi się nadzieja.


Teatr Attis

 • Reżyseria, dramaturgia, scenografia — Theodoros Terzopoulos
 • Tekst — Prometeusz w okowach Ajschylosa, w tłumaczeniu Ioannisa Gryparisa
 • Występują ― Sophia Hill, Meletios Ilias, Kerem Karaboga, Antonis Myriagkos, Andree Osten Solvik, Savvas Stroumpos, Theodoros Terzopoulos (Narrator), Alexandros Tountas, Nikiforos Vlassis
 • Aranżacja przestrzeni scenicznej ― Iannis Kounellis
 • Muzyka ― Panagiotis Velliantitis
 • Asystent reżysera ― Savvas Stroumpos
 • Światła ― Theodoros Terzopoulos, Konstantinos Bethanis
 • Nadzór techniczny ― Konstantinos Bethanis
 • Menadżerka produkcji ­― Maria Vogiatzi
 • Koprodukcja ― Teatr Attis, Festiwal Ateński, Europejska Stolica Kultury Stambuł 2010, Europejska Stolica Kultury Essen 2010
 • Premiera — 9 lipca 2010

Theodoros Terzopoulos (ur. 1945, Grecja) studiował w Szkole Teatralnej Kostisa Michailidisa w Atenach (1965–1967). Uczył się i pracował jako asystent reżysera w Berliner Ensemble (1972–1976). Był dyrektorem Szkoły Teatralnej Narodowego Teatru Północnej Grecji w Salonikach (1981–1983). W 1985 roku założył Teatr Attis w Delfach.

Reżyserował tragedie Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa, a także sztuki najwybitniejszych współczesnych pisarzy europejskich. Pracował w wielu teatrach zagranicznych, gościł na licznych międzynarodowych festiwalach i współpracował z wybitnymi aktorami z całego świata.

Przez ostatnich trzydzieści lat Terzopoulos i Teatr Attis zagrali prawie dwa tysiące przedstawień na wielu międzynarodowych festiwalach zarówno w Grecji, jak i za granicą. Metody jego pracy znalazły się w programach nauczania szkół teatralnych i wydziałów filologii klasycznej na całym świecie. Reżyser prowadzi warsztaty i wykłady. Posiada tytuł profesora emerytowanego wielu międzynarodowych uczelni. Jest zdobywcą licznych nagród i odznaczeń teatralnych w Grecji i poza nią. Książki z opisem metod jego pracy ukazały się dotychczas w językach greckim, angielskim, niemieckim, tureckim, rosyjskim, chińskim. W języku polskim ukazała się książka W labiryncie. Theodoros Terzopoulos spotyka Heinera Müllera (Wrocław, 2012).

Theodoros Terzopoulos był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Spotkania ze Starożytnym Dramatem Greckim w Delfach (1985–1988), w którym uczestniczyły wybitne osobistości świata teatru. Od 1991 roku jest jednym z członków-założycieli Międzynarodowego Instytutu Teatru Obszaru Morza Śródziemnomorskiego. W roku 2004 powołał Międzynarodowe Spotkanie ze Starożytnym Dramatem w Sykionie i był jego dyrektorem artystycznym do roku 2011.

Od 1993 roku pełni rolę przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. Był dyrektorem artystycznym następujących jej edycji: Przez tysiąclecia (Delfy, 1995), Dając nadzieję (Shizuoka, 1999), Teatr dla ludzi (Moskwa, 2001), Przekraczając granice (Stambuł, 2006), Sarang. Miłość i człowieczeństwo (Seul, 2010), Marzenie (Pekin, 2014).

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Hala IASE, Wystawowa 1, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/prometeusz-w-okowach

Facebook