Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Theodoros Terzopoulos, Amor

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Ceny biletów:
  - 40zł - ulgowy
  - 50zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Amor


Spektakl w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa


Scena przypomina dom aukcyjny, gdzie wszystko – role, rekwizyty teatralne, emocje, wspomnienia, części ludzkiego ciała – jest oglądane, wyceniane i nabywane. Ceny zależą od wahań kursów na rynku papierów wartościowych. Aktorzy z humorem przyglądają się współczesnym sytuacjom, interpretują skrajne zachowania manipulatorów i osób zmanipulowanych przez władzę w epoce kryzysu. Wszystko jednak podważa Amor i jego obietnica, zdolna obudzić w ludziach ich człowieczeństwo.


Teatr Attis

 • Reżyseria, instalacja sceniczna, kompozycja tekstu ― Theodoros Terzopoulos
 • Tekst ― na podstawie Amora Thanasisa Alevrasa
 • Występują ― Aglaia Pappa, Antonis Myriagkos
 • Muzyka ― Panagiotis Velianitis
 • Kostiumy ― Loukia
 • Światła ― Theodoros Terzopoulos, Konstantinos Bethanis
 • Wykonanie instalacji scenicznej ― Charalampos Terzopoulos
 • Reżyser techniczny ― Konstantinos Bethanis
 • Kierownik produkcji ― Maria Vogiatzi
 • Premiera ― 6 grudnia 2013

Theodoros Terzopoulos (ur. 1945, Grecja) studiował w Szkole Teatralnej Kostisa Michailidisa w Atenach (1965–1967). Uczył się i pracował jako asystent reżysera w Berliner Ensemble (1972–1976). Był dyrektorem Szkoły Teatralnej Narodowego Teatru Północnej Grecji w Salonikach (1981–1983). W 1985 roku założył Teatr Attis w Delfach.

Reżyserował tragedie Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa, a także sztuki najwybitniejszych współczesnych pisarzy europejskich. Pracował w wielu teatrach zagranicznych, gościł na licznych międzynarodowych festiwalach i współpracował z wybitnymi aktorami z całego świata.

Przez ostatnich trzydzieści lat Terzopoulos i Teatr Attis zagrali prawie dwa tysiące przedstawień na wielu międzynarodowych festiwalach zarówno w Grecji, jak i za granicą. Metody jego pracy znalazły się w programach nauczania szkół teatralnych i wydziałów filologii klasycznej na całym świecie. Reżyser prowadzi warsztaty i wykłady. Posiada tytuł profesora emerytowanego wielu międzynarodowych uczelni. Jest zdobywcą licznych nagród i odznaczeń teatralnych w Grecji i poza nią. Książki z opisem metod jego pracy ukazały się dotychczas w językach greckim, angielskim, niemieckim, tureckim, rosyjskim, chińskim. W języku polskim ukazała się książka W labiryncie. Theodoros Terzopoulos spotyka Heinera Müllera (Wrocław, 2012).

Theodoros Terzopoulos był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Spotkania ze Starożytnym Dramatem Greckim w Delfach (1985–1988), w którym uczestniczyły wybitne osobistości świata teatru. Od 1991 roku jest jednym z członków-założycieli Międzynarodowego Instytutu Teatru Obszaru Morza Śródziemnomorskiego. W roku 2004 powołał Międzynarodowe Spotkanie ze Starożytnym Dramatem w Sykionie i był jego dyrektorem artystycznym do roku 2011.

Od 1993 roku pełni rolę przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej. Był dyrektorem artystycznym następujących jej edycji: Przez tysiąclecia (Delfy, 1995), Dając nadzieję (Shizuoka, 1999), Teatr dla ludzi (Moskwa, 2001), Przekraczając granice (Stambuł, 2006), Sarang. Miłość i człowieczeństwo (Seul, 2010), Marzenie (Pekin, 2014).

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Centrum Technologii Audiowizualnych, Wystawowa 1, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/amor

Facebook