Olimpiada Teatralna (Nurt Główny): Eimuntas Nekrošius, Dziady

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Bal Spectacle De Paris - Paryż Nocą

Impreza odwołana!

Centrum Kultury, Łomża

20.10.2017

Teatr Czarnego Tła

21.10.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
  - 50zł, 35zł - ulgowy
  - 60zł, 45zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (nurt główny)


Dziady


Spektakl w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa


Dziady w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa to pierwsza inscenizacja dramatu Mickiewicza w Teatrze Narodowym od 1967 roku. Reżyser marzył o ich wystawieniu od początków swojej twórczości w latach osiemdziesiątych. Wówczas nie pozwoliły mu na to sowieckie władze.

Jest to wizja głęboko osobista, autorska i wielowątkowa, ukazująca Dziady w całości zawieszone między światem żywych a umarłych, widziane przez pryzmat dziedzictwa Mickiewicza i jego wileńskich doświadczeń: refleksja nad twórczością zanurzoną w niezwykłych dziejach.


Teatr Narodowy w Warszawie

 • Reżyseria — Eimuntas Nekrošius
 • Tekst — na podstawie Dziadów Adama Mickiewicza
 • Opracowanie tekstu — Rolandas Rastauskas
 • Występują — Bartłomiej Bobrowski, Katarzyna Dorosińska, Karol Dziuba, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Anna Grycewicz, Joanna Gryga, Arkadiusz Janiczek, Robert Jarociński, Paulina Korthals, Grzegorz Kwiecień, Grzegorz Małecki, Kacper Matula, Kamil Mrożek, Szymon Nowak, Paweł Paprocki, Piotr Piksa, Katarzyna Pośpiech, Marcin Przybylski, Mateusz Rusin, Danuta Stenka, Paulina Szostak, Magdalena Warzecha, Adrian Zaremba
 • Muzyka — Paweł Szymański
 • Scenografia — Marius Nekrošius
 • Kostiumy — Nadežda Gultiajeva
 • Reżyseria światła — Audrius Jankauskas
 • Premiera — 10 marca 2016

Eimuntas Nekrošius (ur. 1952, Żmudź) ukończył Wydział Reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Moskwie (obecnie GITIS). Debiutował po powrocie na Litwę w wileńskim Państwowym Teatrze Młodzieżowym spektaklem Smak miodu Delaney (1977). Uwagę krytyków zwrócił kilka lat później głośnymi adaptacjami prozy. W latach dziewięćdziesiątych powstały jego słynne spektakle Mozart i Salieri. Don Juan. Dżuma według Puszkina, Trzy siostry Czechowa, Hamlet Szekspira, które stanowią kanon twórczości litewskiego reżysera. To one wprowadziły go na główne sceny europejskie. Nekrošius szukał w dramatach „tonacji spektaklu”, pierwiastków malarskich i muzycznych, a następnie budował złożone skojarzenia. Symbole i metafory wyprowadzał z dokładnej lektury tekstów.

W 1998 roku Nekrošius utworzył własny zespół Meno Fortas, z którym pracuje do dziś. Pierwszym spektaklem granym pod szyldem Meno Fortas był Hamlet Szekspira (1997). Była to pierwsza z wielkich inscenizacji szekspirowskich Nekrošiusa. Dwa lata później powstał Makbet, a w 2000 roku Otello. Szekspirowskie przedstawienia Nekrošiusa z przełomu wieków wskazały na nowe możliwości podejścia do tekstu. Stały się dla litewskiego teatru punktem odniesienia. Do dzisiaj reżyserzy, sięgając po utwory Szekspira, podejmują dialog z tamtymi inscenizacjami. Głośnymi inscenizacjami Nekrošiusa w kolejnych latach były m.in. Pieśń nad pieśniami według Starego Testamentu, Faust Goethego, Anna Karenina według Tołstoja, Idiota Dostojewskiego czy Faust Gounoda.

Obecnie Nekrošius pracuje m.in. w Austrii, we Włoszech, w Izraelu, Rosji, Szwajcarii, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. W Polsce występował wielokrotnie (po raz pierwszy w 1986 roku). W 1997 roku otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”, jako jedyny do dziś zagraniczny reżyser w historii tego wyróżnienia. W 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wyreżyserował operę Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Opera Wrocławska, ul.Świdnicka 35, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/dziady

Facebook