Olimpiada Teatralna (Więcej niż teatr): Teatr 21, Tisza be-Aw

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Teatr Czarnego Tła

29.10.2017 - 25.11.2017

Teatr Czarnego Tła - "Kosmiczna podróż"

Teatr Czarnego Tła, Chorzów

18.11.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
  - 30zł

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Więcej niż teatr)


Tisza be-Aw


Spektakl Teatru 21


Tisza be-Aw (dziewiąty dzień miesiąca aw) to najsmutniejszy dzień roku żydowskiego, stanowiący kulminację trzytygodniowego okresu żałoby. Upamiętnia zburzenie Pierwszej i Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Jest to dzień, w trakcie którego należy powstrzymać się od jedzenia mięsa i picia wina. Do popołudnia – jak w czasie żałoby – siada się tylko na podłodze lub niskim stołku. W synagodze odczytuje się Treny Jeremiasza i śpiewa hymny żałobne, opłakujące zniszczenie Świątyń oraz cierpienia narodu żydowskiego.

Inspirowany świętem performans Teatru 21 przywołuje pamięć ofiar nazistowskiej akcji T4, będącej „eliminacją życia niewartego życia”. Osobiste doświadczenia aktorów, dzieje XX wieku i święto Tisza be-Aw łączą się w jednym miejscu. Żałoba po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej uruchamia wiele współczesnych pytań. Grupa graczy ubrana w letnie stroje treningowe, kojarzące się z zajęciami wychowania fizycznego, gra na wyznaczonym polu w popularne zabawy podwórkowe. Nazwy gier zawierają pejoratywne określenia: głupi Jaś, szczur, szmaciarz, czarny lud. Podobnie jest w wypadku czynności określanych w zasadach gry, takich jak: zbijanie, bicie, klepanie, wytykanie palcem. Najsłabsi gracze są ośmieszani, karani lub eliminowani.


Teatr 21

 • Koncepcja ― Jakub Drzewiecki, Agata Skwarczyńska, Justyna Sobczyk
 • Gracze ― Grzegorz Brandt, Jakub Drzewiecki, Teresa Foks, Maja Kowalczyk,
 • Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Michał Pęszyński, Justyna Sobczyk, Aleksandra Skotarek,
 • Marta Stańczyk, Magdalena Świątkowska/Justyna Wielgus
 • Ruch ― Justyna Wielgus
 • Nagrania ― Paweł Andryszczyk
 • Grafika ― Radosław Staniec
 • Realizacja filmu ― Wojtek Kaniewski | Patrz Pan Panda, Tomasz Michalczewski
 • Produkcja ― Małgorzata Owczarska, Marceli Sulecki
 • Partnerzy ― Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Boeing, Fundacja Win-Win
 • Koordynacja ze strony Muzeum POLIN ― Ewa Chomicka
 • Premiera ― 13 lipca 2015

Teatr 21 zrodził się w 2005 roku z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. W ciągu dziesięciu lat dodatkowe zajęcia teatralne zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie. Spektakle Teatru 21 były prezentowane w warszawskich teatrach (Dramatycznym, Studio, Powszechnym, Baj, Soho), w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Brave Festival we Wrocławiu, Malta Festival Poznań, All About Freedom w Gdańsku, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Hurra Art! w Kielcach oraz Karuzela i Perspektywy w Łodzi) i za granicą (Normal Festival w Pradze, Menteatral w Neratowie oraz No Limits w Berlinie). Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook