Olimpiada Teatralna (Więcej niż teatr): Urbacki i Czerwiński, Gatunki chronione

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Bal Spectacle De Paris - Paryż Nocą

Impreza odwołana!

Centrum Kultury, Łomża

20.10.2017

Teatr Czarnego Tła

21.10.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
  - 30zł

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Więcej niż teatr)


Gatunki chronione


Spektakl w reżyserii Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego


Czworo tancerzy w niezwykłej przestrzeni Śląskich Mazur. Wybór miejsca nie jest przypadkowy – rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć, muszą zostać objęte ochroną państwa, i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce. Choreografia, skomponowana dla zaangażowanych w projekt tancerzy, stawia przed nimi nie tylko wyzwania ruchowe, lecz także aktorskie. Gatunki chronione są próbą krytycznej refleksji na temat sposobu postrzegania osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji „ofiary” albo „superbohatera”.

Gatunki chronione to spektakl ruchowy połączony z filmem dokumentalnym, nakręconym w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Żabie Doły nazywanym Śląskimi Mazurami. Zarówno w Gatunkach, jak i w przyrodzie następują naturalne mechanizmy obronne. Bohaterowie odnajdują prawdę o swoich ciałach gdzieś na styku performansu scenicznego i realnego życia. W zderzeniu z codziennymi doświadczeniami scena staje się dla nich bezpiecznym schronieniem, rezerwatem, jedynym miejscem, gdzie mogą szczerze, choć nie bez lęku, opowiedzieć o swojej tożsamości.


 • Choreografia, działania performatywne ― Rafał Urbacki
 • Tańczą ― Tatiana Cholewa, Radosław Lis, Karolina Stroisz
 • Światła ― Rafał Urbacki, Michał Wawrzyniak
 • Asystent ― Marlena Hermanowicz
 • Koncepcja filmu, montaż ― Anu Czerwiński, Rafał Urbacki
 • Realizacja filmu, zdjęcia ― Anu Czerwiński
 • W filmie występują ― Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz, Katarzyna Szarawara
 • Narratorka ― Karolina Kędziora
 • Asystent kamery ― Piotr Gacek (WRiTv UŚ)
 • Koordynatorka projektu ― laba off | Natalia Starowieyska
 • Produkcja ― Teatr ROZBARK
 • Sponsor ― TVP Kultura
 • Premiera ― 27 czerwca 2014

Rafał Urbacki (ur. 1984, Polska, Górny Śląsk) jest reżyserem, choreografem. Studiował m.in. reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor projektów tożsamościowych, społecznych i partycypacyjnych, m.in. Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu] (Stary Browar, 2010), Mover (Śląski Teatr Tańca, 2010), W Przechlapanem (Instytut Teatralny, 2012), stypa (Teatr Ósmego Dnia, 2012), kto podskoczy jest pedałem, hej (Inicjatywa Pomada, 2012), Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci (Teatr im. Aleksandra Fredry, 2014), Gatunki chronione (z Anu Czerwińskim, Teatr ROZBARK, 2014), Serce robotnika napędza praca (z Anu Czerwińskim, Teatr ROZBARK, 2014), Kształt rzeczy (Muzeum Śląskie, 2015). Choreograf w spektaklach m.in. duetu Strzępka i Demirski: Tęczowa Trybuna 2012 (2011), musicalu Położnice szpitala św. Zofii (2011), W imię Jakuba S. (2011), Courtney Love (2012), oraz Radosława Rychcika: Dwunastu gniewnych ludzi (2012) i innych. Od kilku lat współpracuje jako wykładowca z Akademią Muzyczną w Krakowie, a ostatnio z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie postrzeganiem osób z alternatywną motoryką lub sensoryką w kulturze, archeologią ciała robotniczego oraz habitusem ruchowym osób nieheteronormatywnych. Od niedawna porusza się bez użycia wózka inwalidzkiego dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu. Obecnie mieszka w Katowicach.


Anu Czerwiński jest filmowcem-dokumentalistą. Ukończył reżyserię dokumentu na Université Paris Diderot (Paris VII), obecnie studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego debiutancki film Kalambury został doceniony na francuskich festiwalach filmowych (Chéries-Chéris, FIPA, Biarritz, PiontDoc). Współpracował z paryskimi teatrami, m.in. z Opéra de Paris, Théâtre Artistic Athévains, Théâtres Parisiens Associés, gdzie tworzył oprawę multimedialną i materiały dokumentalne.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook