Olimpiada Teatralna (Eastern Line): Farma v jeskyni, Disconnected

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Bal Spectacle De Paris - Paryż Nocą

Impreza odwołana!

Centrum Kultury, Łomża

20.10.2017

Teatr Czarnego Tła

21.10.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
  - 30zł

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Eastern Line)


Disconnected


Spektakl zespołu Farma v jeskyni


Kompozycja Disconnected jest wyjątkową fuzją instalacji, dokumentu i teatru fizycznego, łączącą w sobie działania, wideo i tekst z muzyką na żywo, która powstała w wyniku obserwacji osób zwanych hikikomori. Praca została zrealizowana w ramach projektu „Noc w mieście”, który dotyka niewygodnych współczesnych problemów, a inspiracją do jej stworzenia były spotkania członków zespołu Farma v jeskyni z młodymi ludźmi w Czechach, Tokio i Skandynawii, którzy żyją w dużych miastach odizolowani od społeczeństwa, często zamykając się w swoich pokojach. Są to wrażliwe osoby, które nie potrafią powrócić do szkoły czy pracy i odnieść sukcesu, nawet jeśli tego pragną. Zjawisko to, znane pod nazwą hikikomori, odkryto w Japonii, ale obserwuje się je w coraz większej liczbie krajów na świecie. Termin hikikomori odnosi się zarówno do skrajnego wycofania społecznego, jak i osób, których ta dolegliwość dotyka. Hikikomori określa się niekiedy jako chorobę współczesnego społeczeństwa.


Farma v jeskyni

 • Reżyseria, choreografia ― Viliam Dočolomanský
 • Występują ― Monika Částková, Anna Gromanová, Minh-Hieu Nguyen, Hana Varadzinová, Eliška Vavříková
 • Muzyka ― Petr Uvira
 • Przygotowanie materiałów ― Viliam Dočolomanský, Eva Hamouzová, Jun-Wan Kim, Jun Muramatsu, Minh Hieu Nguyen, Šimon Peták
 • Koncept ― Viliam Dočolomanský, Lucia Škandíková
 • Muzyka ― Jan Burian, Viliam Dočolomanský, Petr Uvira
 • Scenografia i kostiumy ― Lucia Škandíková
 • Wideo ― Erik Bartoš
 • Światło ― Pavel Kotlík
 • Dramaturgia i współpraca dramaturgiczna ― Sodja Lotker, Karel František Tománek
 • Produkcja ― Dana Račková, Jan Valter
 • Produkcja techniczna ― Zdena Rudolfová
 • Koprodukcja ― Europejska Stolica Kultury Pilzno 2015, Centrum Sztuki Współczesnej DOX
 • Premiera ― 23 stycznia 2016

Farma v jeskyni to międzynarodowe studio teatralne prowadzone w Pradze przez Viliama Dočolomanský’ego, który rozwija i bada ludzką ekspresję. Zespół zdobył reputację „współczesnego laboratorium”, udzielając twórczego „azylu” aktorom niezależnie od wykształcenia, doświadczenia i kraju pochodzenia (Brazylia, Czechy, Hiszpania, Francja, Korea, Niemcy, Polska, Rosja, Słowacja, Wietnam). Grupa realizuje długoterminowe projekty kulturalne, w tym badawcze, tworząc spektakle w międzynarodowej koprodukcji oraz prowadząc działania interdyscyplinarne i edukacyjne. Zespół skupia się na przekazie ludzkiego doświadczenia, wychodząc poza słowa i ograniczenia konwencjonalnego rozumowania. Farma v jeskyni jest laureatem wielu czeskich i zagranicznych nagród, z których najbardziej prestiżową jest europejska nagroda Nowe Rzeczywistości Teatralne przyznana Dočolomanský’emu. Grupa reprezentowała Czechy na wielu prestiżowych festiwalach w ponad sześćdziesięciu miastach na trzech kontynentach.

Podczas czternastu lat istnienia Farma v jeskyni przekształcała się stopniowo ze studia laboratoryjnego, operującego w obszarze interdyscyplinarnej sztuki stwarzanej przez performera, w zaangażowany społecznie zespół, który wywołuje publiczną dyskusję. Tak było w przypadku trylogii Noc w mieście, podejmującej kwestie życia miejskiego i poruszającej współczesne problemy społeczne, zwykle ignorowane przez społeczeństwo. Część pierwsza trylogii, Informatorzy, miała premierę w 2014 roku, a część druga, Disconnected, w roku 2016.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

 • Teatr Polski - Scena Na Świebodzkim, Plac Orląt Lwowskich 20c, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/disconnected

Facebook