Olimpiada Teatralna (Eastern Line): Teatr Kana, Projekt: Matka

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Teatr.

Bal Spectacle De Paris - Paryż Nocą

Impreza odwołana!

Centrum Kultury, Łomża

20.10.2017

Teatr Czarnego Tła

21.10.2017 - 25.11.2017

Ceny biletów:
    - 30zł

Szczegóły wydarzenia

Olimpiada Teatralna (Eastern Line)


Projekt: Matka


Spektakl Teatru Kana


To przewrotne i pełne ironii przedstawienie podejmujące temat macierzyństwa jako doświadczenia ekstremalnego. To opowieść o młodych matkach odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, historia ich zmagań z sobą i oczekiwaniami społecznymi. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? Spektakl pokazuje, jak młode kobiety będące na tym etapie życia funkcjonują w naszym społeczeństwie. Bada, czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb. Pyta, czy państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy. Pyta również o niełatwy i niejednoznaczny proces budowania relacji pomiędzy matką a dzieckiem – o towarzyszące temu wewnętrzne konflikty i o prawo do ich odczuwania. Wszystko to opowiedziane jest w zaskakujący, zabawny, nieoczywisty sposób. Przedstawienie powstało na podstawie blogów matek oraz doświadczeń aktorek.

Od kwietnia 2016 roku w Teatrze Kana trwają próby do Projektu: Ojciec. Będzie to odpowiedź młodych ojców na Projekt: Matka.


Teatr Kana

  • Scenariusz, adaptacja i reżyseria ― Mateusz Przyłęcki
  • Występują ― Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat
  • Muzyka ― Andrzej Bonarek, Konrad Cwajda (piosenka do tekstu Mamy Rysiowej), Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja (rap inspirowany wierszem Hollie McNish Embarrassed)
  • Rysunki ― Gustaw Grygier
  • Animacje ― Piotr Starzyński
  • Realizacja i montaż filmu ― Krzysztof Sanecki
  • Premiera ― 19 września 2014

Teatr Kana założony został w 1979 roku przez Zygmunta Duczyńskiego. Początkowo zespół działał jako teatr studencki, potem stopniowo uzyskiwał coraz większą dojrzałość artystyczną i samodzielność organizacyjną. Znaczenie przełomowe dla istnienia teatru miały dwa przedstawienia na podstawie twórczości Wieniedikta Jerofiejewa Moskwa–Pietuszki (1989) i Noc (1993). Spektakl Noc zdobył w 1994 roku nagrody First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Oba spektakle prezentowane były wielokrotnie na renomowanych światowych scenach, uzyskiwały znakomite recenzje w takich magazynach, jak „The Times”, „Los Angeles Times”, „Los Angeles Weekly”, „The Scotsman”, „Backstage” i wielu innych.

Zespół wielokrotnie grał w większych miastach Polski oraz brał udział we wszystkich ważniejszych festiwalach teatrów poszukujących i festiwalach sztuki (m.in. Malta Festival, Białostockich Dniach Sztuki Współczesnej, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Reminiscencje w Krakowie, lubelskich Konfrontacjach Teatralnych). Z przedstawieniami inspirowanymi twórczością Wieniedikta Jerofiejewa występował trzykrotnie na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu (w 1995 roku jako gość honorowy), a także m.in. w Moskwie, Amsterdamie, Berlinie, Los Angeles, Santa Monica, Santa Ana, Pasa Dena, San Diego, San Francisco (Stany Zjednoczone), Cheltenham College (Wielka Brytania), Nitrze (Słowacja), i Londynie (otwarcie Festiwalu Visual Theatre w 1995 roku).

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Teatr Polski - Scena Na Świebodzkim, Plac Orląt Lwowskich 20c, Wrocław

Strona internetowa: http://www.theatreolympics2016.pl/kalendarium/projekt-matka

Facebook