Brave Festival: Bakri Ki Mashak

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Sztuka.

Ceny biletów:
    - 25zł, 20zł - ulgowy
    - 35zł, 30zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Bakri Ki Mashak


Grupa Bakri Ki Mashak to jogini i Cyganie z wschodniego Radżastanu w Indiach i znanymi muzykami, przekazicielami tradycji tantryzmu. Niegdyś hinduscy jogini, tacy, jak oni, wędrowali z wioski do wioski  i odprawiali tantryczne rytuały, dążąc do świętości. Żyli z jałmużny. Byli koczownikami i ascetami wykluczonymi ze społeczeństwa, bez dostępu do edukacji i możliwości poprawienia jakości swojego życia. Władze stanu Radżastanu oficjalnie nadały im status niższej kasty społecznej. Cyganie z Radżastanu oddają cześć bogowi Bhajrawa śpiewając pieśni pochwalne i grając w trakcie tych praktyk na bakri ki mashak, rodzaju hinduskich dud. Muzycy Bakri Ki Mashak są wirtuozami tego instrumentu, grają na nim od 25 lat.

Hinduski bóg Bhajrawa, czczony w całych Indiach, zwany „straszliwym” lub „wesołym pożeraczem” jest groźną manifestacją Śiwy, kojarzonym z zagładą. Wierzenia mówią, że w trakcie rytuału Bhajrawa wchodzi w ciało kapłana i przemawia jego głosem, doprowadzając uczestników do stanu ekstazy. Jogini oddając bogu cześć grają na tradycyjnych instrumentach, z których najważniejszy jest bakri ki mashak, przypominający bukłak na wodę z koziej skóry. Towarzyszy mu trzystrunowa chikara, która nadaje muzyce psychodeliczny wydźwięk.

Jogini z Radżasthanu przywiozą także niezwykły instrument zwany bhapang, wydrążony ze skorupy dyni i połączony z kozią skórą, z jedną  struną. To tak naprawdę instrument perkusyjny. Muzyka wydobywana z niego jest akompaniamentem do pieśni i opowieści ludowych o wędrujących świętych. Nie zabraknie również dźwięków bębenków khanjari i dholak. Zespół Bakri Ki Mashak wykorzystując to bogate instrumentarium, ale i śpiewając, i opowiadając historie o swojej kulturze i tradycjach, pokaże nam, jak muzyka tradycyjna potrafi zauroczyć nasze dusze, a nawet wznieść je ponad ziemię, choć niekonieczne do złowieszczego Boga Bhajrawa.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook