Brave Festival: Musicians without Borders

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Sztuka.

Ceny biletów:
    - 25zł, 20zł - ulgowy
    - 30zł, 25zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Musicians without Borders


- Jeżeli można coś  zmienić na lepsze na tym świecie, to zdarzyć się to może za sprawą muzyki – cytują Jimiego Hendrixa na swej stronie Musicians without Borders. I to właśnie muzyka jest w ich pracy jako artystów i społecznych aktywistów siła napędową. Muzykę wykorzystują jako pomost do łączenia ludzi i społeczności wykluczonych, dotkniętych wojennymi traumami, ubóstwem i do uleczania ich. Realizują projekty muzyczne z udziałem lokalnych muzyków i organizacji. Dlaczego właśnie muzykę wybrali jako narzędzie pomocy ludziom ciężko doświadczonym przez los?  Musicians without Borders przywołują najpierw słowa noblisty Nelsona Mandeli: „Możesz być biedny, mieć rozpadający się dom, stracić pracę, ale pieśń zawsze da ci nadzieję”.

Potem wyjaśniają, że za sprawą muzyki buduje się empatię i związki międzyludzkie, że muzyka przekracza wszelkie ograniczenia - językowe, pochodzenia, wychowania, życiowych doświadczeń – i tworzy nową neutralną przestrzeń dla wymiany talentów i pasji. Jej rytm dodaje człowiekowi energii i chęci do działania. Muzykę może uprawiać każdy i w każdym miejscu na świecie. Musicians without Borders wszędzie tam, gdzie rozbrzmiewa ich uzdrawiająca muzyka, wspomagani sa przez muzycznych fanów, organizacje, ludzi dobrej woli, donatorów, artystów.

We Wrocławiu wystąpi grupa artystów pochodzących z Palestyny. Halimeh, Mohammad, Alber, Ahmad i Shafeeq łączą tradycyjne dźwięki podobnego do cytry kanuna i arabskiej perkusji z rapem, śpiewem i recytacją. Wszyscy działają w Musicians without Borders i wspólnie wpadli na pomysł zrealizowania przedstawienia muzycznego ze społecznym przesłaniem.

Halimeh Sarabteh urodziła się w Betlejem i studiowała edukację specjalną w Jordanii. Do organizacji Musicians Without Borders dołączyła w 2011 roku jako pierwsza niesłysząca uczestniczka programu. Odebrała szkolenie z muzyki i nauczania bez przemocy. W 2012 roku zaczęła prowadzić warsztaty muzyczne jako przedstawicielka Muscians Without Borders. Prowadzi zajęcia dla dzieci niesłyszących i młodzieży specjalnej troski. Jest również członkinią zespołu Muzyczny plac zabaw stworzonego przez Muzyków bez granic oraz bierze udział w programie „Deaf and Proud”  który łączy rapowanie i śpiew. W ramach tego programu nakręciła kilka teledysków. Centrum Laylac stworzyło teledysk, w którym Halimeh i jej niesłysząca siostra śpiewają słynny wiersz Mahmuda Darwisha. Swoje teledyski Halimeh wykorzystała w licznych prezentacjach, których celem było zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej osób niesłyszących.

Richard Alsadi (Shafeeq Alsadi) to palestyński piosenkarz i muzyk, który urodził się w Jerozolimie, a mieszka w Betlejem. Jest znany z propagowania dziedzictwa kulturowego i bogactwa palestyńskiej i arabskiej muzyki. Studiował muzykę w Konserwatorium Muzycznym im. Edwarda Saida. Tam nauczył się grać na kanunie. Używa tego instrumentu do wykonywania utworów muzyki zarówno orientalnej, jak i zachodniej. W 2012 roku Shafeeq uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie księgowości na Uniwersytecie Betlejemskim. W czasie studiów uczestniczył razem z zespołem Wajd Band w wielu międzynarodowych i lokalnych festiwalach. Po ukończeniu studiów założył zespół Lamma. „Lamma” po arabsku oznacza „Zgromadzenie”. Przesłanie zespołu Lamma opiera się na promowaniu pokoju, tolerancji, mieszania się kultur i łączenia gatunków. Zespół nagrał na starym mieście w Betlejem teledysk „Ammi Sleiman” („Wuj Sleiman”), który zyskał ogromną popularność w świecie arabskim. Richard uczy muzyki w Centrum Lajee w obozie dla uchodźców w Aidzie i bierze udział w programie Dźwięki Palestyny, który stanowi połączenie muzyki i pracy społecznej na rzecz uchodźców w obozach w Aidzie i al-Azzeh.

Mohammad Azmi urodził się i dorastał w obozie dla uchodźców w Dheisheh, w pobliżu Betlejem. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie administracji biznesu i jest starszym oficerem w GCV, organizacji pozarządowej, której działalność skupia się na poprawie stanu środowiska, wody i higieny w Palestynie. Mohammad dołączył do Muzyków bez granic w 2008 roku i od tego czasu przeszedł szereg szkoleń z nauczania muzyki. Organizuje warsztaty z muzyki rap i uczy dzieci, jak pisać piosenki w tym stylu oraz wyrażać za ich pośrednictwem swoje uczucia i opinie. Prowadził warsztaty muzyczne i zajęcia z rapowania dla dzieci z różnych środowisk, w tym dla uchodźców, sierot, dzieci niesłyszących i niewidomych. Należy do zespołu projektu Muzyczny plac zabaw, który co roku organizuje warsztaty muzyczne dla tysięcy palestyńskich uczniów. Mohammad uczestniczył w programie „Deaf and Proud” („Głusi i dumni”), łączącym muzykę rap i śpiewanie. Jest członkiem Palestine Street, raperskiej grupy z obozu dla uchodźców w Dheisheh. Palestine Street występowała na całym zachodnim brzegu Jordanu, a w 2011 roku zagrała razem z zespołem Netherlands Wind Ensemble w obozie w Aidzie. Grupa nagrała kilkanaście piosenek, z których większość traktuje o problemach społecznych i politycznych.

Alber Baseel urodził się w Betlejem, w Palestynie, w 1990 roku. Zaczynał od gry na werblach w harcerskiej drużynie Terra Sancta, gdy miał 14 lat. W wieku 15 lat rozpoczął naukę w klasie arabskich instrumentów perkusyjnych (darbuka, riq) w Konserwatorium Muzycznymi im. Edwarda Saida w Betlejem, gdzie ukończył siedem klas perkusji. W wieku 22 lat sam zaczął uczyć się gry na innych, niezwiązanych z kulturą arabską instrumentach perkusyjnych, takich jak kongi, bongo i cajon. Pracuje jako nauczyciel perkusji w Centrum Lajee oraz współpracuje z organizacją Musicians Without Borders.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook