Brave Festival: Nalaga'at Theater - Say Orange

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Sztuka.

Ceny biletów:
    - 25zł, 20zł - ulgowy
    - 30zł, 25zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Nalaga'at Theater - Say Orange


Nalaga’at po hebrajsku znaczy „Dotknij”. Taka nazwą nosi jedyny w świecie teatr aktorów niewidomych i głuchych. Założyli go w 2002 roku w Porcie Jaffa w Tel Avivie Adina Tal i Eran Gur. To nie tylko teatr, ale zarazem centrum kultury i sztuki będące organizacją non-profit. A także Kapish Kafe, gdzie pracują kelnerzy nie słyszący i restauracja Black Out, pogrążona w całkowitej ciemności i obsługiwana przez niewidomych.


Ideą centrum jest pielęgnowanie wartości otwartości, tolerancji, akceptacji inności, odmienności i integracja społeczna ludzi dotkniętych niepełnosprawnością. Pierwszy spektakl teatru “Light is Heard in Zig Zag” („Światło brzmi jak zyg zag””) odniósł wielki sukces zarówno w Izraelu, jak i podczas światowego tournée. W repertuarze teatr ma już kilka przedstawień "Not by Bread Alone" (”Nie samym chlebem”) uważane jest za najważniejsze dokonanie zespołu i przenosi na scenę poruszającą interpretację doświadczenia, jakie może być udziałem gościa restauracji „Blackout”.

To także „Say Orange” („Powiedz pomarańczowy”), „Throught The Spirit” („Przez ducha”), sztuka dla dzieci „Prince Rooster” („Książę Kogut”). W Nalaga’at realizowane są także warsztaty z języka migowego, jak choćby „Give me a sign” („Daj mi znak”) przeznaczone dla rodziny i kursy szkolenia osób niewidomych i głuchych na kelnerów. Spektakle zespołu Nalaga’at uświadamiają publiczności, że nie ma różnicy między niewidomym, głuchym, czy widzącym. Kalectwo czy jego brak nie stanowi przeszkody w wyrażaniu siebie, swoich potrzeb, bycia kreatywnym. Każdy ma coś do ofiarowania drugiemu. Wystarczy, by go szanował i chciał go poznać. Sztuka ułatwia to w sposób szczególny.

- To, co określa życie głuchoniemych, to izolacja, próżnia – mówiła w jednym z wywiadów założycielka Adina Tal. - Moje zadanie polega na tym, żeby przestali żyć w próżni i poprzez sztukę zaczęli się komunikować z widzącymi i słyszącymi.

W zespole pracuje kilkunastu aktorów o różnym stopniu niepełnosprawności – jedni są całkowicie głuchoniewidomi, niektórzy mają cząstkowe widzenie lub słuch. Większość cierpi na zespół Ushera – schorzenie genetyczne, za sprawą którego dysfunkcja wzroku lub słuchu jest postępująca. Artyści mają osobistych tłumaczy języka migowego, którzy towarzyszą im w pracy teatralnej. Każdy ma swój język komunikacji - jeden wystukuje rytm na dłoni tłumacza, inny porozumiewa się na migi, a jeszcze innemu, który nie utracił całkowicie słuchu, tłumacz krzyczy do ucha. Ale gdy zobaczymy ich na scenie, przekonamy się, że „poprzez sztukę na najwyższym profesjonalnym poziomie można przekroczyć granice ciemności i ciszy, by się wzajemnie porozumieć” – pisała brytyjska krytyk i pisarka Lyn Gardner w The Guardianie.

Say Orange

Spektakl to podróż do świata głucho-niewidomej aktorki Bat Shevy Revensari. To opowieść o tęsknocie za tworzeniem relacji, o inspirującym wyzwaniu, przeniesiona na teatralne deski. To zebrane wspomnienia z dzieciństwa i momenty kryzysu młodej dziewczyny i dorosłej kobiety. Bat Sheva wędruje do krainy obrazów, świateł i cieni, tworząc nowe, wyobrażone światy. Z pomocą humoru odpędza ciemność i strach. Tłumacz, ramię w ramię z aktorką, oddaje głos myślom Bat Shevy. Razem tworzą działający idealnie związek, w milczeniu oddając głos dotykowi. Unikalny język wypowiedzi zamienia się w poezję, gdy aktorka łagodnie przechodzi od tego, co realne do tego, co fantastyczne; od osobistego do uniwersalnego.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook