Brave Festival 2016 - Karnet

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Sztuka.

Ceny biletów:

  Brave Festival: karnet 1-16 lipca
  - 190zł

  Brave Festival: karnet 1-7 lipca
  - 105zł

  Brave Festival: karnet 8-16 lipca
  - 105zł

Karnety upoważniają do wstępu na wybrane wydarzenia:

Brave Festival: karnet 1-7 lipca
1 lipca, OTWARCIE Brave Festival 2016 Teatr Pieśń Kozła: Crazy God (premiera)
2 lipca, Bakri Ki Mashak
3 lipca, Aeham Ahmad
5 lipca, DeafBeat
6 lipca, Teatr Pieśń Kozła: Pieśni Leara
7 lipca, Candoco Dance Company: Let's Talk About Dis / Notturino
+ 5 dowolnie wybranych filmów


Brave Festival: karnet 8-16 lipca
8 lipca, Teatr 21: Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3
9 lipca, Blind Ballet Company Fernanda Bianchini
10 lipca, Musicians without Borders
12 lipca, Nalaga'at Theater - Say Orange
14 lipca, Wręczenie nagrody Forbidden Cinema
15 lipca, Exhauting Space
+ 5 dowolnie wybranych filmów


Brave Festival: karnet 1-16 lipca
-wstęp na wszstkie wyżej wymienione imprezy + 10 dowolnie wybranych filmów

Komunikat organizatora:

Informujemy że grupy Fet Gede z Haiti oraz Nat Pwe  z Mjanmy (Birmy) w tym do nas roku nie dotrą. Pomimo kilkumiesięcznych, skomplikowanych przygotowań do wizyty na Brave Festival, ich przyjazd nie dojdzie do skutku z powodu niespodziewanych trudności paszportowych i wizowych. Pomimo naszych starań, nie jesteśmy w stanie już rozwiązać tych problemów. Mamy  nadzieję, że Fet Gede i Nat Pwe jeszcze do nas przyjadą.

Odwołane zostały również zaplanowane z wymienionymi grupami spotkania w ramach Brave Meetings. 

W związku z tym, spektaklem finałowym 12. Edycji Brave Festival będzie „Exhausting Space” Ivana Pereza i Korzo Producties, który odbędzie się w Teatrze Polskim (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego) 15 lipca o 21.00.  W związku ze zmianami w programie, zmianie ulega również ścieżka karnetowa: zamiast planowanych występów Fet Gede 14 lipca oraz Nat Pwe 16 lipca, w ścieżce karnetowej znajdą się:  „Exhausting Space” Ivana Pereza i Korzo Producties, który odbędzie się w Teatrze Polskim (Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego) 15 lipca o 21.00 oraz Wręczenie Nagrody i Projekcja Filmu Nagrodzonego w Sekcji Konkursowej BRAVE: Forbidden CINEMA (Dolnośląskie Centrum Filmowe) 14 lipca o 20.00. Zmiana dotyczy ścieżek karnetowych na cały festiwal oraz na drugi tydzień festiwalu.

Szczegóły wydarzenia

" OUTCASTS - WYKLUCZENI " TEMATEM BRAVE FESTIVAL 2016


12. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 1-16 lipca


„Dwunasta edycja Brave Festival to edycja znacząca i miejmy nadzieję symboliczna. Dlaczego tak sądzę? Gdyż jest to chyba edycja najbardziej ze wszystkich dotychczasowych właśnie o " wypędzeniach". Dzisiejszy świat jest planszą, na której setki tysięcy ludzi migruje, ucieka, przemieszcza sie, szuka nadziei, ocalenia. Nie zdecydowaliśmy sie mówić o emigrantach. To zbyt świeże, zbyt bolesne, wciąż jeszcze rozgrywające sie na naszych oczach tu i teraz. Zdecydowaliśmy sie mówić o ludziach, którzy od zawsze byli w swoich i obcych społecznościach odmienni, inni, a przez to byli stygmatyzowani i piętnowani. Tegoroczna edycja to kilkanaście zjawisk z całego świata ukazujących ludzi, których codzienność z rożnych przyczyn jest bardzo trudna i skomplikowana. Pokazujemy ludzi, którzy przy pomocy sztuki postanowili odmienić swoje wykluczenie.” - mówi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny Brave Festival.

W tegorocznym programie pojawią się koncerty, spektakle, dyskusje, spotkania z artystami, warsztaty i wystawy, a także pokazy filmowe. Oprócz wydarzeń artystycznych nie zabraknie aktywności ekologicznych i edukacyjnych. Zadaniem tego festiwalu jest uczyć odrębności, różnorodności i siły jaka z nich płynie. Poprzez Brave Festival zaczynamy jedynie pobudzać pewne mechanizmy.

Organizatorem i inicjatorem Brave Festival jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Przychody ze sprzedaży biletów, jak co roku zostaną w całości przekazane na działalność międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, która pomaga przede wszystkim dzieciom w Tybecie.

Do tej pory Brave Festival gościł artystów z 47 państw podczas prawie 750 wydarzeń. Każdego roku odwiedza go ok. 15 000 widzów. Na pomoc organizacji ROKPA z biletów przekazano już blisko 850 000 zł.

Brave Festival to jedyny w Polsce przegląd kultur, tradycji i rytów z całego świata, które są na granicy wyginięcia. Festiwal niezmiennie nosi znaczący podtytuł „Przeciw Wypędzeniom z Kultury”. Narodził się w 2005 roku, a dziś jest jednym z najważniejszych emblematów kultury Wrocławia.

Grzegorz Bral, założyciel i dyrektor artystyczny stworzył specyficzny festiwal pokazujący autentyczną sztukę różnych nacji, kultywowaną i przechowywaną przez uczestników społeczności, które żyją w niesprzyjających społecznych, religijnych i politycznych warunkach lub są zagrożone utratą własnej kultury na rzecz cywilizacyjnej asymilacji.

- To festiwal ludzi odważnych – podkreśla zawsze Grzegorz Bral - ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.

Tradycje poznajemy więc nie tylko w aspektach dźwięku, melodii, tańca, kostiumów, obrzędowości, ale właśnie przede wszystkim w kategoriach ginięcia, umierania, zapominania. Coroczna festiwalowa podróż widzów i reprezentantów wciąż żywych tradycyjnych duchowości to zarazem lekcja otwartości i tolerancji, za której sprawą choć trochę możemy przysłużyć się ratowaniu wielokulturowej tożsamości naszego świata. Brave Festival uczy, że nie o atrakcyjną turystycznie egzotykę chodzi, ani o folklor wyjęty z kontekstu kultury, a o etniczny autentyzm.

Każdej kolejnej edycji przewodzi temat, który odwołuje się do fenomenu duchowości ludzi. Zaklinacze, modlitwy, pieśni, magia, maski, wtajemniczenia czy święte ciało to funkcje i narzędzia, za sprawą których budowana jest komunikacja człowieka ze światem nadprzyrodzonym, ale i tożsamość kulturowa społeczności.


JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

U narodzin festiwalu leży podróż Grzegorza Brala do Meksyku, śladami wielkiego Antonina Artauda, francuskiego aktora, reżysera, teoretyka teatru, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku odwiedził Indian Tarahumarów, ostatnich z meksykańskich plemion ocalałych po hiszpańskich podbojach. To wtedy Artaud stworzył teorię „teatru okrucieństwa”, która odmieniła kształt europejskiego teatru w XX wieku. Bral jednak w 70 lat po pobycie Artaud u Tarahumarów nie znalazł ich. Zniszczyła ich cywilizacja, zepchnęła w odległe, nieprzyjazne miejsca. Odebrała możliwość trwania w swojej kulturze. Bral spotkał jednak człowieka, który próbuje kulturę Indian chronić. Ta współczesna podróż w poszukiwaniu zaginionej tradycji dała impuls do założenia Brave Festival.

– Chciałem, by widzowie zrozumieli, że rdzenne kultury to jednocześnie tożsamość ludzi, którzy do nich przynależą. Odebranie im ich kultury to odarcie z tożsamości, która oparta jest na wspólnym rytmie spotkań, narodzin, śmierci, czemu ci ludzie dają rytualno-artystyczny wyraz przekazywany z pokolenia na pokolenie. - twierdzi Bral.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook