Brave Festival: Blind Ballet Company Fernanda Bianchini

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Wszystko.

Filharmonia Dowcipu i Waldemar Malicki - Klasyka z Fortepianem Plus

Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok

16.01.2018 - 16.01.2018

Ceny biletów:
    - 25zł, 20zł - ulgowy
    - 30zł, 25zł - normalny

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Blind Ballet Company Fernanda Bianchini


Blind Ballet Company działa od 15 lat w Brazylii. Założyła go Fernanda Bianchini, tancerka i psychoterapeutka. Blind Ballet Company ma siedzibę w São Paulo i jest jedynym zespołem tańca klasycznego na świecie złożonym z osób niewidomych.

Balet działa przy Stowarzyszeniu Baletu i Sztuki Fernandy Bianchini, które prowadzi bezpłatne kursy dla osób niewidomych i niedowidzących, także z niepełnosprawnością fizyczną i mentalną, w każdym wieku, z baletu klasycznego, tańca towarzyskiego, step dance, muzyki, teatru. To terapia dla ludzi, którzy z powodu swojej niesprawności często potrzebują wsparcia, by odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Ale to także nauka zawodu, bo spośród uczniów Stowarzyszenia wywodzi się wielu zawodowych tancerzy z zespołu. Nauka tańca profesjonalnego wymaga jednak minimum dziesięciu lat doskonalenia. W spektaklach obok podstawowej grupy profesjonalistów pojawiają także uczniowie z kursów.

Bianchini jest autorką pionierskiej metody nauki tańca dla osób niewidomych, opartej na cielesnej percepcji ruchu, imitowaniu poprzez dotyk działań nauczycieli, wspieranych słownymi wskazówkami.

- W pewnym momencie zrozumiałam, że muszę wkroczyć w świat niewidomych, zrozumieć ich ograniczenia - opowiada Fernanda (Niewidome baleriny patrzą w gwiazdy, Maria Hawranek, Szymon Opryszek w: wysokieobcasy.pl, 04.01.2016). By na przykład wytłumaczyć lekkość, z jaką mają się poruszać tancerze, podsuwa im pod dłonie palmowe liście.

Co ciekawe, pośród nauczycieli także są osoby z deficytem wzroku, a na kursy uczęszczają też zafascynowani fenomenem szkoły Bianchini ludzie zdrowi.

- Nasze ułomności stają się naszymi plusami – mówi w jednym z wywiadów prasowych Fernanda Bianchini. Moi tancerze rozpoznają świat oczami swoich serc i dają dowód, że można pokonać wszelkie bariery i uprzedzenia.

Jej tancerze tak bardzo zachwycają swoimi umiejętnościami, perfekcją, że bywa, iż widzowie nieuprzedzeni, że oglądali balet niewidomych, po spektaklu są kompletnie zaskoczeni tą informacją. Kompanię baletową niewidomych przyjeżdżały podziwiać do Do São Paulo takie gwiazdy światowego tańca jak Michaił Barysznikow, zespoły Rosyjskiego Baletu Narodowego i amerykańskiego modern dance Davida Parsonsa. CIA Balet de Cegos ma w repertuarze klasyczne pozycje, m.in. „Copélia” (2009), „Don Kichot” (2011), „Śpiąca Królewna” (2012), „Paquita” (2014). Zapraszany jest na festiwale tańca w wielu krajach, a w 2012 roku balet Fernandy Bianchini wziął udział w ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. W Polsce podczas Brave Festiwal zobaczymy spektakl „Divertssiments” (2007), z różnorodnymi formami tanecznymi i muzycznymi, solowymi i zespołowymi, a także fragmenty baletów z repertuaru.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook