Stacey Kent

Stacey Kent
Stacey Kent to jedna z najbardziej uznanych jazzowych wokalistek, obdarzona wyjątkowym tembrem głosu.

Szczegóły wydarzenia

Stacey Kent


Amerykańska wokalistka jazzowa, na co dzień żyjąca w Anglii, życiowo i zawodowo związana z saksofonistą – Jimem Tomlinsonem. Na początku lat ‘90 artystka zaczęła regularnie występować w londyńskim lokalu Café Boheme, a następnie w renomowanym Ronnie Scott’s Jazz Club.

Swój pierwszy autorski album „Close Your Eyes” wydała w 1997 roku i nie przeszedł on niezauważony. Ciepłe recenzje i świetne przyjęcie przez publiczność zapewniły płycie tytuł „Najlepiej sprzedającego się jazzowego albumu roku 1997”.

Od samego początku w karierze muzycznej Stacey, wspierał ją mąż – występujący jako instrumentalista, aranżer oraz producent jej płyt. W 2005 role się odwróciły i wokalistka użyczyła swojego głosu na wydawnictwie Jima Tomlinsona – „The Lyric” (2005) – ogłoszonej „Płytą Roku 2006” na prestiżowym BBC Jazz Awards.

W tym samym roku artystka pierwszy raz odwiedziła Polskę, dając niezapomniany koncert na Ladies’ Jazz Festival w Gdyni. Wydarzenia te zbiegły się w czasie z wielką nobilitacją, jaką było dla Stacey podpisanie kontraktu płytowego ze swoim wymarzonym wydawcą – legendarnym Blue Note Records. Swój pierwszy krążek pod tym szyldem wydała w 2007 roku, szybko stając się jedną z największych gwiazd wśród wokalistek jazzowych. „Breakfast on the Morning Tram” zdobył platynę we Francji oraz status złotej płyty w Niemczech.

Fanów Stacey Kent nie zaskoczy, że artystka wielokrotnie zdradzała fascynacje tematami muzycznymi z filmów (chociażby na albumie „Breakfast on…”, gdzie wykonuję utwór „Samba Saravah” z filmu „Kobieta i Mężczyzna”) a także miłością do brazylijskich rytmów i bossa novy.

W 2011, jako jedyna nie-Brazylijka, dostąpiła zaszczytu występowania na 80-leciu słynnej statuy Chrystusa w Rio de Janeiro.

Ostatnią płytą wokalistki jest, wydany w 2016 roku, „Tenderly”.

Źródło: Materiały własne

Zdjęcia i pliki wideo

Facebook