Art of Improvisation Festival

Art of Improvisation Festival

Kiedy: 22.6.2012 - 24.6.2012

Szczegóły wydarzenia

ART OF IMPROVISATION festival
22-24 czerwca 2012
Centrum Kultury AGORA
/w ramach Święta Wrocławia/
 
 
ART OF IMPROVISATION Festival to międzynarodowy projekt poświęcony sztuce improwizowanej, któremu przyświeca myśl jednego z pionierów free jazzu Billa Dixona: "Jeżeli nie ma w muzyce rozwoju emocjonalnego, nie ma kreatywności, nic nas w niej nie porywa. Wydaje mi się, iż w obecnych czasach powinno być dobitnie powiedziane, że powielanie jest tylko powielaniem, a najlepsza nawet kopia pozostaje tylko kopią (...)".
W AOI biorą udział niezwykli artyści, dla których sztuka jest wciąż żywą materią, a kreatywność, rozwój emocjonalny, indywidualność etc. podstawą procesu twórczego.
 
DLACZEGO IMPROWIZACJA…
Improwizacja, w prostym ujęciu - równoczesne wykonanie i tworzenie -  to przede wszystkim komunikacja na wielu poziomach. Artysta komunikuje się ze sobą, ze swoim doświadczeniem, intuicją, fantazją, komunikuje się z innymi muzykami współtworzącymi dany utwór, a ostatecznie komunikuje się z widzami, którzy poprzez własne reakcje wpływają nie tylko zwrotnie na niego, lecz także na siebie nawzajem. Dzięki temu mamy do czynienia już nie tyle z koncertem, nie tyle z muzyką, co ze swego rodzaju performancem – w nowoczesnym ujęciu, lub rytuałem – w ujęciu pierwotnym.
 
Improwizacja to jednocześnie hasło - słowo klucz, jej wykorzystanie ma bowiem miejsce w różnym stopniu. Może być elementem składowym i środkiem wyrazu w kompozycji, lub też celem samym w sobie – zbiorowym strumieniem świadomości. Wariacji jest mnóstwo, przez co w ramach tego, co dla uproszczenia nazywamy muzyką improwizowaną możemy zderzyć się z nieprawdopodobną liczbą muzycznych zdarzeń o niespotykanej dynamice, fakturze i barwie…
 
W PROGRAMIE…
Po niezwykle udanych  dwóch realizacjach ART OF IMPROVISATION meeting,  z koncertami m.in.  legendarnego Schlippenbach Trio oraz jednego z głównych reprezentantów redukcjonizmu Axela Dörnera, tym razem  - po raz pierwszy w ramach ART OF IMROVISATION festival -  zapraszamy na wyjątkowe koncerty wybitnych zespołów prezentujących kolejne odsłony wykorzystania improwizacji.
 
Główne wydarzenia:

WILLIAM PARKER QUARTET(w składzie: William Parker/Rob Brown/Lewis Barnes/Hamid Drake) to ukłon w stronę jazzu. Jazzu ekspresyjnego, frywolnego, ale i melodyjnego -  rozumianego także jako rytm i taniec. Jazzu, którego szukamy u źródeł, sięgając po najważniejsze nazwiska z lat 50’, 60’. William Parker Quartet nie proponuje nam jednak swingu, nie odtwarza bebopu. Zespół serwuje nam tę samą emocję, ten sam feeling, tę samą ekspresję - we właściwej dla siebie, oryginalnej formie. Za wyjątkowość tej muzyki odpowiada przede wszystkim sekcja rytmiczna, którą współtworzą William Parker – lider, światowej sławy kontrabasista oraz  - równie doceniany i ważny perkusista - Hamid Drake. Specyficzny groove, który wytwarzają obaj panowie stanowi podstawę dla szamańskiego nastroju, dla transu, w który wpada publiczność. Gdy do tego dodamy ekspresyjne partie oraz solówki sekcji dętej, otrzymujemy najwyższej klasy współczesną jazzową jakość, którą naprawdę rzadko możemy zobaczyć nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego melomana.
23 czerwca / sobota / 22.00 / 25 PLN/30 PLN
 
LES DIABOLIQUES
 - po raz pierwszy w Polsce - fenomenalne, eksperymentalne żeńskie trio światowego formatu, złożone z pianistki Irène Schweizer, wokalistki Maggie Nicols oraz kontrabasistki Joëlle Léandre. Swoją  działalnością artystyczną, m.in.  w ramach  European Women Improvising Group (EWIG) przyczyniają się do walki kobiet o równouprawnienie - nie tylko na polu sztuki. Kobieca wrażliwość potrafi częściej w pełni zabłysnąć, gdy jest zupełnie wyzwolona spod męskiego współudziału. A jest ona inna, przez co niebywale intrygująca - mniej narcystyczna, bardziej obrazowa, konceptualna i poparta dialogiem. Dzięki temu otrzymujemy improwizację, która ma rzadką cechę permanentnej autostrukturyzacji, a jednocześnie, w związku z zachodzącymi interakcjami nie tylko na poziomie instrumentalnym, lecz także wokalnym i pantomimicznym - dostarcza wrażeń o charakterze parateatralnym - czyniąc z występu unikatowe wydarzenie wykraczające poza samą sferę muzyki - na najwyższym poziomie.
23 czerwca / sobota / 20.00 /  25 PLN/30 PLN
 
GRIP/JOHANSSON/SANDELL to zderzenie siły doświadczenia i młodzieńczego entuzjazmu.
Sven-Åke Johansson jest żywą legendą gatunku. Jako jeden z uczestników sesji „Machine Gun” oktetu Petera Brotzmanna w 1968 roku przecierał szlaki wolnej improwizowanej oraz na zawsze zapisał się w historii muzyki. Joel Grip to młody kontrabasista oraz propagator muzyki improwizowanej. Konfrontacja ta wsparta będzie udziałem pokolenia środka – Stena Sandella – pianisty, kompozytora i teoretyka muzyki, znanego przede wszystkim z jego trio oraz projektu Gush. Ponieważ zespół nie dorobił się jeszcze płyty, wrocławski występ będzie w pewnym sensie premierowy.
22 czerwca / piątek / 21.30 /20 PLN/25 PLN
 
KARNET / 3 koncerty: 50 PLN
 
Oprócz koncertów festiwal wzbogacą warsztaty, pokazy filmowe oraz KREACJE – przegląd młodej polskiej sceny improwizowanej, a także RING – „aleatoryczny sparing”. Nie zabraknie także jam session – wzorem I edycji AOI wrocławscy muzycy ( i nie tylko)  będą mieli okazję do wspólnej improwizacji.
 
 
KREACJE - PRZEGLĄD MŁODEJ POLSKIEJ SCENY IMPROWIZOWANEJ
Adresowany do artystów (w wieku 18-35 lat) – m.in. solistów, grup i zespołów artystycznych, którzy reprezentują jedną z dziedzin sztuk improwizowanych - szeroko rozumianą muzykę improwizowaną /muzyka kreatywna, free improv, free jazz etc./, a także przedstawicieli sztuk per formatywnych, opartych o improwizację. Termin zgłoszeń: do 3 czerwca 2012 r.
Regulamin i karta zgłoszenia na www.artofimprovisation.eu i www.ckagora.pl.
Dla wszystkich zakwalifikowanych do KREACJI uczestników przewidywana jest profesjonalna dokumentacja ich dokonań artystycznych – dla projektów muzycznych – nagranie w studio nagrań CK AGORA, dla pozostałych projektów – rejestracja video.
22 czerwca / piątek/ godz.19.00 / wstęp wolny
 
RING „ALEATORYCZNY SPARING”
Uczestnicy zakwalifikowani do przeglądu KREACJE mają możliwość dodatkowo wzięcia udziału w „aleatorycznym sparingu”. Regulamin i karta zgłoszenia na www.artofimprovisation.eu i www.ckagora.pl.
Adresatem RINGU jest  każdy wykonawca z osobna – w wypadku wcześniej zgłoszonych zespołów, każdy z  wykonawców traktowany jest jako osobny „zawodnik”. RING zakłada w sobie element przypadku – rzuty kością, które wyznaczą ostateczną formę występu. Do momentu losowania artyści nie wiedzą z kim wystąpią i w jakim składzie, a wszystko to odbywa się z udziałem publiczności.
Nagroda to zaproszenie do występu - „wśród gwiazd”- podczas kolejnej edycji AOI.
24 czerwca /niedziela / godz.20.00 / wstęp wolny
 
WARSZTATY prowadzone przez MAGGIE NICOLS.
Maggie Nicols: „I will do a mix of talking and experiential because it's important that people can participate in the joy of music making!”.
Wokalistka. Pierwszy angaż w roli wokalistki - w klubie ze striptizem w Manchesterze - w wieku 16 lat.
W 1968 roku dołączyła do założonego przez Johna Stevensa i Trevora Wattsa Spontaneous Music Ensemble, w którym miała okazję współpracować z Johnny`m Dyanim i Carolanne Nicholls. Na początku lat 70-tych stała się częścią wybitnego zespołu Keitha Tippetta "Centipede", który tworzyli m.in. Julie Tippetts, Money Zoot, Phil Minton, Robert Wyatt, Dudu Pukwana, Alan Skidmore.  Od końca lat 70-tych współzałożycielka feministycznej grupy OVA. Współpracuje m.in. z grupami: Inspiration, Trevor Watts Moire Music, Very Varied, The Lewis Riley Quartet, No Rules OK, Pulse, Gush czy tez Al Dente.  Współzałożycielka Feminist Improvising Group. Prowadzi działalność warsztatową.
http://www.maggienicols.com/
24 czerwca / niedziela  /16.00-18.00 /  koszt udziału w warsztatach: 20 PLN


FILMY

IMAGINE THE SOUND reż. Ron Mann
rok produkcji: 1981 & 2007/czas trwania: 90 minut
Film prezentuje wywiady i występy pionierów kontrowersyjnego ruchu awangardowego jazzu z lat 60-tych. Dokument Rona Manna (GRASS, COMICBOOK CONFIDENTIAL) jest hołdem dla wysoko cenionych artystów, którzy ukształtowali awangardowy jazz w latach 60-tych. Historyk filmu i krytyk -  Jonathan Rosenbaum - powiedział:  "IMAGINE THE SOUND jest prawdopodobnie najwybitniejszym dokumentem o free jazzie, jaki do tej pory powstał”. W filmie można obejrzeć m.in. wywiady i występy pianistów Cecila Taylora oraz Paula Bley'a, saksofonisty tenorowego Archie Sheppa, a także trębacza Billa Dixona.
Zdjęcia: http://sphinxproductions.com/films/imagine/highrez/
Strona filmu: http://sphinxproductions.com/films/imagine/
Recenzje: http://sphinxproductions.com/films/imagine/reviews/
Wstęp wolny
 
IRÈNE SCHWEIZER reż: Gitta Gsell
rok produkcji: 2005/czas trwania: 75 minut
„Muzyka jest jej życiem - wiedziała to już jako dwunastolatka. Kiedy Irène Schweizer w latach 50. wystąpiła jako pianistka w Zurychu, okazała się sensacją. W ówczesnych latach kobiety śpiewały i tańczyły, ale nie grały jazzu! Fortepian był jej towarzyszem i inspiracją - w zadymionych klubach jazzowych lat 60., podczas politycznych przewrotów z lat 70. i ruchów kobiecych w latach 80-tych. Gdy za pomocą swoich łokci i ramion używała fortepianu jako instrumentu perkusyjnego, publiczność była więcej niż zachwycona.  Portret niekonwencjonalnej, różnorodnej, międzynarodowej artystki ze Szwajcarii, zawsze aktywnej kulturowo i politycznie, zgodnie z jej filozofią życia:  "Namiętnie kochać życie i muzykę".
Strona filmu: http://www.reckfilm.ch/reckfilm/schweizer.html
Recenzje: http://www.intaktrec.ch/rev121-a.htm
Wstęp wolny
 
Bilety/karnety:  przedsprzedaż od 7 maja / sieć TicketPro / Media Markt, Saturn, empik
                              sprzedaż od 22 czerwca   -  tylko w  CK AGORA
 
INFORMACJA:
• Dawid Frydryk /szef artystyczny
dawid.frydryk@artofimprovisation.pl

• Katarzyna Mrozek / koordynator
Katarzyna.mrozek@ckagora.pl, Tel.071 325 14 83, wew.108
 
ORGANIZATOR
• Centrum Kultury AGORA / organizator
ul. Serbska 5a / Wrocław /
tel. 071 325 14 83 / fax 325 24 73
www.ckagora.pl
 
PARTNERZY
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytucja Kultury 2016
 
Zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
__________________________________________________________________________________
 
linki:
artyści AOI festiwal
 
William Parker
http://www.williamparker.net/
Rob Brown
http://www.robbrownmusic.com
Hamid Drake
http://www.diapazon.pl/PelnyMuzyk.php?Id=296
Lewis Barnes
http://www.allaboutjazz.com/php/musician.php?id=17414
 
LES DIABOLIQUES
http://www.intaktrec.ch/diaboliques_luedi.htm
http://intaktrec.ch/rev141-a.htm
 
Irène Schweizer
http://www.efi.group.shef.ac.uk/mschweiz.html
Maggie Nicols
http://www.maggienicols.com/
Joëlle Léandre
http://www.joelle-leandre.com/
 
 
Sven-Åke Johansson
http://www.sven-akejohansson.com/de/
Sten Sandell
http://www.stensandell.com/
Joel Grip
http://www.joelgrip.com
 
_______________________________________________________________________________
relacje
I edycja AOI meeting
http://www.ckagora.pl/ART_OF_IMPROVISATION_meeting_56_n310
http://www.ckagora.pl/ART_OF_IMPROVISATION_MEETING_10_g56
http://www.youtube.com/watch?v=rPRv77eo4Fo&feature=player_embedded
II edycja AOI meeting
http://www.ckagora.pl/ART_OF_IMPROVISATION_MEETING__AXEL_DoeRNER_solo_oraz_PEEPING_TOM_56_n372
http://www.ckagora.pl/II_ART_OF_IMPROVISATION_MEETING_10_g79
http://www.youtube.com/watch?v=VSyFeQW60p0&feature=player_embedded
CDN…
http://www.youtube.com/watch?v=M5oReyF8dE0&feature=player_embedded

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook