Riverside

Riverside

Szczegóły wydarzenia

Riverside


Doceniana na całym świecie polska grupa, grająca rock i metal progresywny, założona w 2001 roku w Warszawie. Zespół został zauważony już za sprawą pierwszej płyty „Out of Myself” (2003), którą promował – notowany na 17. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia – utwór „Loose Heart”.

Następca, wydany również w Niemczech album – „Second Life Syndrome” (2005), stanowił kontynuację solidnego prog-rockowego grania z debiutu i spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami. „Rapid Eye Movement” (2007), wydany zarówno w Europie jak i w USA, okazał się udaną, nowoczesną reinterpretacją progresywnych patentów, która znalazła wielu słuchaczy w Holandii (73. pozycja na liście MegaCharts) i odniosła bardzo duży sukces w Polsce (2. miejsce na OLiS). Podczas promocji tego wydawnictwa grupa otwierała koncerty Dream Theater na europejskiej części trasy Chaos In Motion – World Tour.

Szczyt polskiego rankingu sprzedaży i jednocześnie status złotej płyty uzyskał dopiero czwarty pełnowymiarowy krążek formacji – „Anno Domini High Definition” (2009). W 2011 roku Riverside wraz z Tides From Nebula udali się w jubileuszową trasę europejską, zaś utwór „Forgotten Land” z mini-albumu „Memories In My Hand” trafił do soundtracku gry komputerowej Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Zespołowi o ugruntowanej pozycji na polskim rynku, którego płyty wydawane były poza granicami swojego kraju i który grał trasę koncertową z zespołem – supergwiazdą – w stylistyce, w której się poruszają, mogło brakować już tylko obecności na rynku amerykańskim. To wydarzyło się za sprawą piątego studyjnego albumu muzyków „Shrine of New Generation Slaves” (2013), który odniósł największy komercyjny sukces. Płyta trafiła na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii oraz Finlandii; w Polsce osiągając status „złotej” oraz odnotowała paro-tysięczną sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. „Love, Fear and the Time Machine” – płyta roku wg magazynu “Teraz Rock” – ukazała się jesienią 2015 roku.

Z powodu niespodziewanej śmierci gitarzysty i jednego z założycieli formacji – Piotra Grudzińskiego, pozostali muzycy wydali poruszające oświadczenie, w którym odwołali wszystkie koncerty zaplanowane na 2016 rok.

Źródło: Materiały własne

Facebook