PAKA - eliminacje

PAKA - eliminacje

Impreza 7 lutego odwołana!

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Zmiany.

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Opole

Zmiana daty koncertu!

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Opole

23.01.2018

Ceny biletów:
    - 30zł

Uwaga!!

 

Impreza z dnia 7 lutego została odwołana.

Zakupione bilety można zwracać w miejscu ich nabycia za okazaniem dowodu zakupu.

Szczegóły wydarzenia

PAKA - eliminacje

Wielkimi krokami zbliża się PAKA – najważniejszy Przegląd Kabaretów w kraju. W tym roku eliminacje odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Tarnowie i Wrocławiu. Zapraszamy mieszkańców Wrocławia w dniach 6 i 7 lutego o godz. 18.00 do Ośrodka Działań Artystycznych „Firlej”.

Ogólnie o PACE

Przegląd Kabaretów PAKA, impreza, która kształtuje dobrą jakość polskiej satyry. Wiosną w naszym mieście spotykają się uznani twórcy kabaretowi z młodymi początkującymi zespołami. Przez pięć dni trwa w Krakowie święto kabaretu, które odbywa się nie tylko w Rotundzie, ale także w ramach PAKI OFF w przestrzeni miejskiej. Krakowski Przegląd to jedyna impreza kabaretowa z profesjonalnym konkursem, podczas którego odbywają się trzy stopniowe eliminacje, co pozwala organizatorom wyłonić najlepsze zespoły w kraju. W finale początkujący artyści mają szansę spotkać się ze starszymi stażem kolegami po fachu i poddać się ocenie profesjonalnego jury, w którym zasiadają uznane autorytety w dziedzinach bezpośrednio i pośrednio związanych z kabaretem. Wśród oceniających, a także uczestniczących w spotkaniach z młodymi zespołami, wskazując im drogę dobrego rozwoju należy wymienić:  Jacka Fedorowicza, Lucjana Suchanka,  Jana Józefa Szczepańskiego, Andrzeja Drawicza, Andrzeja Wajdę, Krystynę Zachwatowicz, Jerzego Markuszewskiego, Jerzego Derfla, Zygmunta Koniecznego, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Sikorowskiego, Jerzego Stuhra, Zbigniewa Zamachowskiego, Macieja Szumowskiego, Michała Ogórka, Manuelę Gretkowską, Stanisława Tyma, Michała Tarkowskiego, Aloszę Awdiejewa, Krzysztofa Maternę, Zenona Laskowika, Henryka Sawkę, Andrzeja Mleczkę, Ninę Terentiew, Krzysztofa Jasińskiego, Rafała Kmitę, Annę Dymną, Mariusza Lubomskiego, Adama Nowaka, Jacka Popiela, Krzysztofa Jaślara, Ireneusza Krosnego, Dariusza Kamysa.

Można śmiało powiedzieć, że wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80 tych ubiegłego stulecia, swój początek mają związany z PAKĄ i Krakowem. Nasze miasto stało się prawdziwą stolicą polskiego kabaretu, ze swoim szczególnym połączeniem tradycji i nowoczesnej satyry scenicznej. Wśród Laureatów Przeglądu nalezy wymienić: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Hrabi, Grupę Mo Carta, Ireneusza Krosnego, Kabaret Mumio, Formację Chatelet, Grupę Rafała Kmity, Grzegorza Halamę, Kabarety Jurki, Słuchajcie, Ciach, Kwartet Okazjonalny, Tomasza Jachimka, Kabaret Młodych Panów, Neo – nówka, Potem, Paranienormalnych i wielu innych.

Udział zespołów w PACE jest szczególną rekomendacją, otwiera im drogę do dalszej kariery, bowiem laureaci Przeglądu zapraszani są na inne tego typu imprezy i występy sceniczne, dzięki temu, że wśród naszych gości są także organizatorzy, managerowie i pracownicy związani z kulturą. Współpraca z telewizją powoduje, że uczestnicy Przeglądu stają się znani i popularni.
PAKA to także spotkanie całego środowiska związanego z kabaretem, wymiana poglądów i doświadczeń. To tutaj gwiazdy satyry pokazują premiery swoich programów, a także autorskie, specjalnie przygotowane spektakle. Co roku imprezie dodatkowo towarzyszą wystawy tematyczne i wydawnictwa.

ELIMINACJE DO PAKI

Pierwszych eliminacji do PAKI właściwie nie było. Zapraszaliśmy kabarety z klubów studenckich i miejskich, z innych imprez kabaretowych, a kto przyjechał -  wystąpił. Z biegiem czasu, gdy coraz więcej zgłaszało się zespołów do udziału w konkursie, koniecznym okazało się zrobienie pierwszej selekcji. Początkowo biuro organizacyjne dzieliło się na pary i jeździło po całej Polsce oglądać występy kabaretów. Już wtedy stworzono komisarza konkursu, który, wśród swoich obowiązków miał, miedzy innymi, obejrzenie wszystkich propozycji, zgłoszonych do eliminacji. W miarę upływu czasu nawiązaliśmy współpracę z kilkoma ośrodkami w Polsce, co zaowocowało tym, że od kilku lat, mamy stałych partnerów w terenie, którzy organizują spektakle kabaretowe z udziałem kandydatów do pakowskiego konkursu. Kabarety z różnych miejsc w Polsce przyjeżdżają  tam, gdzie mają najbliżej, chociaż nie jest to warunek konieczny. Praktycznie każdy może wybrać miasto, w którym chce wystąpić. W tym roku eliminacje odbędą się we Wrocławiu,  Warszawie Tarnowie . Ponieważ od kilku lat na PAKĘ zgłasza się kilkadziesiąt kabaretów, aby usprawnić organizację, w pierwszym etapie eliminacji, komisarz konkursu przy współpracy z szefem PAKI, dokonują wstępnej selekcji zespołów na podstawie nagrań przysłanych przez kabarety.

Zwykle w tym pierwszym etapie eliminacji odrzuconych zostaje ok. 20 kabaretów. Są to zespoły, których program jest za mało dojrzały i za słabo przygotowany, aby prezentować go wśród widowni, która jest dosyć wymagająca. Po przeprowadzonych eliminacjach komisja wytypuje kabarety do Półfinałów PAKI, które trwają 3 dni. Podczas tej imprezy Jury półfinałowe zakwalifikuje maksymalnie 8 najlepszych kabaretów do konkursu głównego PAKI.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Facebook