Brave Festival Finał: Nat Pwe

Brave Festival Finał: Nat Pwe
E-Ticket
Co to jest E-Ticket?

Impreza odwołana!

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Zmiany.

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Opole

Zmiana daty koncertu!

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Opole

23.01.2018

Ceny biletów:
    - 35zł, 30zł - ulgowy
    - 40zł, 35zł - normalny

UWAGA:

Wydarzenie zostało odwołane!

Zakupione bilety można zwracać w miejscu ich nabycia za okazaniem dowodu zakupu.

Szczegóły wydarzenia

Finał Brave Festival 2016: Nat Pwe


W Mjamnie (Birmie) duchy zwie się natami. Naty, czyli inaczej panowie danego terytorium, opiekują się ludźmi, ich domami, wioskami, a także przyrodą, ale mogą też działać na szkodę. Kult natów jest w tym kraju starszy od buddyzmu. Podczas tradycyjnego rytuału nat-pwe duchy trzeba udobruchać, poprosić o łaskę, wezwać na pomoc. Ceremonię prowadzi nat kadaw, medium, w które wciela się duch. Kadaw to profesjonalny tancerz, bajarz i magik w jednym. Jeszcze w ubiegłym wieku ta rola dziedzicznie pełniona była przez kobiety. Dziś coraz częściej są to transwestyci i transseksualiści.

Nat pwe (pwe znaczy gra lub performans) trwa kilka dni, podczas których wywołuje się poszczególne duchy, których w panteonie jest trzydzieści siedem. Naty to m.in. birmańscy władcy, ale i lokalne bóstwa hinduistyczne. Listę natów sporządził w XI wieku król Anawrahta, zwany ojcem narodu birmańskiego. Ich wizerunki można zobaczyć w buddyjskiej pagodzie Shwezigon w starożytnym mieście Pagan. Przez wieki lista postaci z panteonu uległa wielu zmianom. Ciekawe, że naty to w większości ludzie, którzy umarli gwałtowną śmiercią i posiadają destrukcyjną moc.

Współcześnie wciąż można spotkać w wielu miejscach liczne kapliczki poświęcone natom, przede wszystkim jednak kult czczony jest w okolicach Paganu i Mandalaj. I to tam odbywa się najwięcej lokalnych świąt nat-pwe, a najważniejszym miejscem pielgrzymek jest góra Puppa, a właściwie wygasły wulkan i zbudowany na nim buddyjski klasztor. Nat pwe organizowane są podczas pełni księżyca na przełomie maja i czerwca oraz listopada i grudnia.

W czasie rytuału który bardzo przypomina praktyki szamańskie, kadaw wpada w transowy taniec, inkarnując w sobie ducha. Każdy kadaw jest odpowiedzialny za konkretnego nata i by ułatwić widzom odczytanie tożsamości ducha dobiera do dość prostego stroju charakterystyczne dodatki, jak nakrycie głowy, czy szal. Choreografia to powtarzalne kroki i ruchy ramion oraz rąk, bardzo podobna do tradycyjnego birmańskiego tańca. Początkowy łagodny rytm przyspiesza i staje się coraz bardziej energiczny, gwałtowny i szalony, osiągając stan ekstazy. Podczas rytuału natom składane są ofiary z owoców, jedzenia, papierosów, alkoholu.

Ceremonie nat pwe w Mjanmie można obejrzeć podczas licznych festiwali, także w tradycyjnym teatrze. w trakcie tanecznych widowisk, w świątyniach, nawet w prywatnych domach. I każdy może w nich uczestniczyć.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook