Brave Festival: Fet Gede

Brave Festival: Fet Gede
E-Ticket
Co to jest E-Ticket?

Impreza odwołana!

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Zmiany.

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Częstochowa - gościnnie Łukasz Golec i Paweł Golec

Zmiana daty i miejsca imprezy!

Hala Polonia, Częstochowa, Częstochowa

22.01.2018

Maryla Rodowicz Diva Tour 2017/2018 - Opole

Zmiana daty koncertu!

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe, Opole

23.01.2018

Ceny biletów:
    - 25zł - ulgowy
    - 30zł - normalny

UWAGA:

Wydarzenie zostało odwołane!

Zakupione bilety można zwracać w miejscu ich nabycia za okazaniem dowodu zakupu.

Szczegóły wydarzenia

Brave Festival: Fet Gede


Kapłan voodoo, rzeźbiarz, muzyk i tancerz. Członkowie komuny artystycznej z biednych przedmieść Port-au-Prince zaprezentują spektakl osadzony w tradycji voodoo, czerpiący z obrzędów haitańskiego Święta Zmarłych. Jego częścią jest budowa Badji (ołtarza voodoo), malowanie symbolu Veve, śpiewy na cześć duchów oraz procesja haitańskiej przy wtórze głośnej i ekspresyjnej muzyki rara. Mistrzem ceremonii jest rzeźbiarz André Eugène, jeden z najbardziej innowacyjnych haitańskich artystów.


Grand Rue, po polsku Ulica Wielka to główna aleja metropolii, łączy północ z południem, centrum z wszystkimi dzielnicami, od najbogatszych po najbiedniejsze. Artyści z kolektywu Atis Rezistans, którzy zazamieszkują na południu Wielkiej Ulicy, gdzie w labiryncie przylegających do aleji przeludnionych uliczek znaleźć można serce produkcji tradycyjnej sztuki, dziś przeznaczonej przede wszystkim na sprzedaż dla turystów.

Artyści z grupy Atis Rezistans, wpisującej się w ruch zwany Grand Rue Sculptors, czyli Rzeźbiarze z Ulicy Wielkiej, uprawiają sztukę recyklingu, sztukę z odzysku. Wykorzystują przedmioty codziennego użytku, głównie znajdowane na śmietnikach, tworząc dzieła i użytkowe, i artystyczne.  André Eugène używa, podobnie jak około 80 artystów z Ulicy Wielkiej, przedmiotów znalezionych na ulicach Port-au-Prince. To są zarówno części samochodowe, jak fragmenty blachy falistej, kawałki kartonów, druty, metalowa siatka, skóra, zepsute zabawki, gwoździe, śruby, opony, kawałki plastiku.

O sobie często mówi, że inspiruje go cały otaczający go świat, zarówno polityka, jak ekonomia, społeczeństwo i religia. Ta ostatnia to przede wszystkim haitańskie wudu, ale także katolicyzm, bo to dwie podstawowe religie w jego kraju. Jednak wudu, przywiezione przez niewolników z Afryki, jest dla Eugène’a najważniejsze i wyraża ducha Haiti. Artysta tak komentuje swoją sztukę: „Interesują mnie dwa tematy: życie i śmierć. Bez życia nie ma śmierci, bez śmierci nie ma życia”.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

Facebook