Lutosławski4Kids

Lutosławski4Kids
E-Ticket
Co to jest E-Ticket?

Impreza odbędzie się 26 listopada!

To wydarzenie już się odbyło. Może zainteresują cię nasze inne propozycje.

Podobne imprezy znajdziesz w kategorii Zmiany.

AUKSO MEDIATEKA

Mediateka, Tychy

Ceny biletów:
    - 10zł - Normalny

Szczegóły wydarzenia

AUKSO4KIDS


LUTOSŁAWSKI4KIDS

26.11.2016, godz. 11:00


Podczas listopadowego spotkania z cyklu „AUKSO4KIDS” tyska orkiestra zmierzy się z wyjątkowo trudnym zadaniem – przybliżeniem najmłodszym słuchaczom trudnej i ambitnej muzyki Witolda Lutosławskiego. Nie ma jednak wątpliwości, że zadanie się powiedzie, bo przecież twórczość tego kompozytora jest wyjątkowo bliska szefowi zespołu – Markowi Mosiowi.

- Na skutek choroby reumatycznej w dzieciństwie moje serce ma poważną wadę. Jestem po trzech operacjach i jednym zawale. Pierwsza operacja wymiany zastawki serca odbyła się w Krakowie. Miałem 25 lat, wkrótce był stan wojenny i cudem z tego wyszedłem. Druga operacja w Paryżu, wtedy pomogli mi Witold Lutosławski i Wojciech Kilar. Lutosławski był pod tym względem niezwykłym człowiekiem. Mnie uratował życie, wielu zaś młodym ludziom fundował stypendia twórcze – wspomina Moś.

Dziś śląski dyrygent i kierownik AUKSO spłaca swój dług wobec nieżyjącego kompozytora, promując jego muzykę w Polsce i za granicą. Nie jest to łatwe – ponieważ jego twórczość skupia w sobie najbardziej awangardowe wątki w muzyce współczesnej XX wieku – od neoklasyki do dodekafonii. Co ciekawe – ponoć nie miał on słuchu absolutnego i zdarzało mu się nie zauważać błędów w wysokości nut.

Niewielu wie, że Lutosławski pisał również... piosenki dla dzieci. Powstało ich aż ponad czterdzieści – w tym „Spóźniony słowik” i „O panu Tralalińskim” do słów Juliana Tuwima oraz cykl „Słomkowy łańcuszek”. Pisane od 1945 roku, nawiązywały w oryginalny sposób do polskiego folkloru, będąc jakby naturalną reakcją na zakaz wykonywania polskiej muzyki i zwalczanie polskości w latach okupacji.


Prowadzenie warsztatów: Lidia Kućmierz

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Gdzie:

  • Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Tychy

Facebook

Podkategoria